1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Maraş ve Ercan gündemde"
Maraş ve Ercan gündemde

"Maraş ve Ercan gündemde"

Politis gazetesi: “Maraş ve Ercan (Timbu) Gündemde – Füle İki Tarafı Uzlaştırmak İçin Girişim Üstlendi – Ercan Koşula Bağlı”

A+A-

AB Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefhan Füle’nin, Kıbrıs Rum tarafının sunduğu ve kapalı bölge Maraş’ın “yasal sahiplerine” iade edilmesi karşılığında Ercan Havaalanının uluslararası uçuşlara açılması unsurlarını içeren önerinin hayata geçmesi için girişim başlattığı iddia edildi.

Politis gazetesi: “Maraş ve Ercan (Timbu) Gündemde – Füle İki Tarafı Uzlaştırmak İçin Girişim Üstlendi – Ercan Koşula Bağlı” başlıkları altında manşetten verdiği haberinde, kapalı bölge Maraş konusunun, Kıbrıs sorununun çözümüne zemin hazırlanması amacıyla gündemde olduğunu, AB Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin bu konuda girişim başlattığı ifade edildi.

Gazete, AB üye ülkeleri ve aday ülkeleri dışişleri bakanlarının Brüksel’de yakın tarihte gerçekleştirdikleri toplantıda, Füle’nin arabuluculuğu sayesinde, kapalı bölge Maraş önerisi başta olmak üzere, Kıbrıs sorununda güveni yeniden sağlayacak önlemlerin incelenmesi sürecini başlattıklarını yazdı.

Elde ettiği bilgilere dayandırarak gazete, Füle’nin bir teknik komite kurduğunu ve bu komitenin Türkiye Dışişleri ile Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlıklarıyla, kapalı bölge Maraş’ın yasal sahiplerine iadesi karşılığında Ercan Havaalanı’nın “yasal uçuşlara açılması” konusunu müzakere etme görevi üstlendiğini öne sürdü.

Kıbrıs Rum tarafının, yukarıda belirtilen Maraş önerisini, “Kuzey’de ayrı bir devletin tanınması anlamına gelmemesi koşuluyla” görüşmeye hazır olduğunu bildirdiğini belirten gazete, herkesin hukuki zorlukları bilmesine karşın, Kıbrıs sorununa 2013 sonu, 2014 başlarında hızlı bir çözüm bulunması hedefiyle, bu önerinin hayata geçmesinden tüm tarafların “kazançlı çıkacağına inandıklarını” savundu. (tak)

Bu haber toplam 1384 defa okunmuştur