1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Maliye Bakanlığı mahkemeleri çalıştırmıyor”
“Maliye Bakanlığı mahkemeleri çalıştırmıyor”

“Maliye Bakanlığı mahkemeleri çalıştırmıyor”

KTAMS, bugün yapmış olduğu basın açıklamasıyla, mahkeme personelinin kullandığı RHA’lara dikkat çekti.

A+A-

KTAMS, bugün yapmış olduğu basın açıklamasıyla, mahkeme personelinin kullandığı RHA’lara dikkat çekti. Açıklamanın tam metni şöyle:

Ülke ekonomisinde yaşanan ciddi sıkıntılar nedeni ile mahkemelerde iş yükü her geçen gün artmakta ve çalışanlar hizmet sunarken ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.
Mahkemelerde artan iş yüküne karşılık Yüksek Mahkemenin gerek araç gerekse personel talebine yıllardır bilinçli bir şekilde olumlu cevap vermeyen Maliye Bakanlığı, mahkeme çalışanlarının çalışmalarını engellemekte ayrıca bu tavrı ile mahkemelerde adalet arayan avukatları ve müvekkillerini mağdur etmektedir.
1990 model Hindistan yapımı TATA marka araçlar ile mahkemelerde hizmet sunmaya çalışan tebliğ ve icra memurlarımızın araçları egzoz emisyon testi ve araç muayeneden geçememekte kendi makam araçlarının yenilenmesine bütçe ayıran Maliye Bakanlığı, bu durumu kendisine ilettiğimizde ise çalışanların hizmet sunmasına yönelik yeni araç talebine bütçe yoktur cevabını vermektedir.
Mahkemelerde yaşanan sıkıntıları giderme adına Yüksek Mahkemenin hiçbir talebine olumlu cevap vermeyen Maliye Bakanlığı, bugün egzoz emisyon testini ve araç muayenesini geçemeyen RHA plakalı araçlar ile mahkeme personelini yasalara aykırı bir şekilde hizmet sunmaya yönlendirmektedir. Ayrıca RHA plakalı araçların egzoz emisyon testini geçmeden yasalara aykırı bir şekilde havayı kirleterek sefer yapması ise toplum sağlığı açısından kesinlikle kabul edilebilir değildir. Kamu görevlilerini miladı dolmuş araçlar ile kamu hizmeti sunmaya zorlayan Maliye Bakanı Sn. Ersin Tatar, herhangi bir polis kontrolünde egzoz emisyon testi olmayan aracı süren kamu görevlisine polisin keseceği cezayı acaba kendisi cebinden mi ödeyecektir?
Sendikamız KTAMS başta Yüksek Mahkeme Genel Sekreterliği olmak üzere tüm ita amirlerini gerek egzoz emisyon gerekse araç muayene testini geçmeyen araçlar ile kamu görevlilerinin yasalara aykırı bir şekilde görev ifa edilmemesi için gerekli önlemleri alamaya davet eder, sendikamız üyelerinin yasalara aykırı bir şekilde egzoz emisyon testi ve muayeneden geçmeyen araçlar ile görev ifa etmeyeceğini kamuoyuna duyururuz.

Bu haber toplam 1487 defa okunmuştur