1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Maliye Bakanı Tatar "kansız" çıktı
Maliye Bakanı Tatar kansız çıktı

Maliye Bakanı Tatar "kansız" çıktı

BAKAN TATAR KAN DEĞERİNİN DÜŞÜK BULUNMASI NEDENİYLE BAĞIŞ YAPAMADI

A+A-

 

 

Thalasseamia hastalarının tedavisine katkı koymak amacıyla bir süredir bakanlıklarda sürdürülen “Kan Bağışı Kampanyası” kapsamında Maliye Bakanlığı personeli bugün kan verdi.

Kan Bağış Kampanyası bugün saat 10:00’da Maliye Bakanlığı’nda yapıldı.

Kan bağışı sırasında Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu ve Maliye Bakanı Ersin Tatar hazır bulundu.

Bakan Tatar kan değerinin düşük bulunması nedeniyle bağış yapamadı.

SIRA ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDA

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, sağlık alanında kana büyük ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, “Kan, Thalasseamia hastalarının yanı sıra, ameliyat olan, kaza ve kanama geçiren hastaları için de önemlidir. Kan vermenin insan sağlığına yararlı olduğunu halka anlatmak ve ihtiyaçları gidermek için kampanyaları artırdık “dedi.

Bakan Hasipoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ve İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın kan bağışı kampanyasına katıldığını anımsatarak, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın Salı günü kampanyaya katılacağını açıkladı.

Kampanyanın Başbakanlık personelinin kan bağışıyla sona ereceğini belirten Ertuğrul Hasipoğlu, askerden de kan alındığı bilgisini vererek, “Bu ay hastanelerde kan sıkıntısı yaşanmayacak” dedi.

Maliye Bakanlığı’na desteğinden ötürü teşekkür eden Bakan Hasipoğlu, “Bağışlanan her kanla bir hayat kurtulur. Halkımızın bunun bilincinde olmasını ve bu kampanyaları desteklemesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

27 MİLYON TL’LİK İLAÇ İHALESİNE ÇIKILDI

Sağlık Bakanı Hasipoğlu, bakanlığın 27.5 milyon TL değerinde ilaç ihalesine çıktığı bilgisini vererek “Bu yıl hastanelerimizdeki ilaç ve teknik donanım hiç eksilmeyecek” dedi.

Bu yılki hedeflerinin yurt dışına giden hasta sayısını azaltmak olduğunu dile getiren Bakan Hasipoğlu, farklı branşlarda kullanılacak gerekli tıbbi aletlerin tedarik edildiğini, personelin de eğitim için Türkiye’ye gönderildiğini söyledi.

Bakan Hasipoğlu, kanser konusunda da tedbirlerin alındığını vurgulayarak, yapılacak olan Onkoloji Hastanesi konusunda da bilgi verdi.

“BAĞIŞ KONUSUNDA DUYARLILIK YARATILDI”

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Sağlık Bakanlığı’nın kan bağışı konusunda duyarlılık yarattığını belirterek, bakanlıkların bağış kampanyasına katılmasının halka olumlu mesaj verdiğini vurguladı.

Konunun kamuoyunda da ilgi uyandırdığına işaret eden Bakan Tatar, kana ihtiyaç duyulduğunu yineledi.

Bağışlanan kanların hastane koşullarında en iyi şekilde muhafaza edilmesi konusunda bir takım çalışmalar olduğunu anlatan Bakar Tatar, “Uygun koşulların sağlanması için bütçe yaratılması gerekiyor. Maliye Bakanlığı olarak bu alana katkı koymalı, konu hakkındaki çalışmalarımızı artırmalıyız” dedi.

Bağış kampanyalarının devam etmesini dileyen Ersin Tatar, her duruma hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizerek “Bağışlarla tedbir alınıyor” dedi.

“SAĞLIK HER ŞEYDEN ÖNEMLİDİR”

Öte yandan Bakan Tatar, Maliye Bakanlığı’nın bütçe dönüşümü sağlayabilmesi için Sağlık Bakanlığı’na gerekli yardımları yaptığına değindi ve şunları ekledi:

“Bu destek yeterli mi diye sorarsanız, tabkii değildir. Bugün gelişmiş ülkere bakıldığında gayri safi yurtiçi hasıladan sağlığa ayrılan miktar daha yüksek olabilir. Bizim de bu konu için uğraşlarımızı devam ettirmemiz lazım. Çünkü sağlık herşeyden önemlidir.”

Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin mart ayının “Prostat Kanserinde Farkındalık Ayı” olması nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlemesine dikkat çeken Bakan Tatar, tıpın günden güne ilerlediğine işaret ederek, “İmkanlarımızı artırmalıyız ki insanlarımıza daha iyi hizmet verebilelim” dedi.

“DEVLET KİMSEYİ YARI YOLDA BIRAKMIYOR”

Bakan Ersin Tatar şunları da ekledi:

“Herkes emin olsun ki hükümet Sağlık Bakanlığı olarak geçmiş yıllara göre halkına çok daha iyi imkanlar ve hizmetler sunuyor. Bugün KKTC vatandaşı bir kişinin eğer tedavisi burda yapılamıyorsa yurt dışında yapılıyor ve devlet bunu ödüyor, kimseyi yarı yolda bırakmıyor. Bu da KKTC’nin sağlık anlamında hangi aşamaya geldiğini gösteriyor. Bugün tedaviye ihtiyacı olan vatandaşların, hem devlet hastanelerimizdeki, hem özel hastanelerimizdeki gerekirse Türkiye’deki hastanelerdeki giderleri sağlık kurulundan geçmek şartıyla karşılanıyor. Bu da sağlığa verilen değeri gösteriyor.” (tak)

Bu haber toplam 1185 defa okunmuştur