1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Maalesef kimse kılını kıpırdatmadı
Maalesef kimse kılını kıpırdatmadı

Maalesef kimse kılını kıpırdatmadı

BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI… Belediye binasının neredeyse dibinde bulunan açık alan spor tesisinin durumunu üç yıl önce YENİDÜZEN Gazetesi gündeme getirmişti. O tarihten bugüne kadar viran durumunda kalan tesis için herhangi bir adımın atılmamış olması özelde

A+A-

Basının sürekli gündeme getirdiği en güzel açık spor tesisi konumunda olan ve Alsancak Belediyesi sınırları içerisinde bulunan alan yıllardan beridir atıl konumunu koruyor 


TESİSTE NELER YOK Kİ… 15-20 yıl önce 23 Nisan etkinliklerinden tutun, basketbol, voleybol turnuvalarına kadar faaliyetlerin yapıldığı, çocukların boş zamanlarını değerlendirdiği tesiste artık hiçbir şey yapılmıyor. Tribünü bulunan, soyunma odaları olan, park alanına kadar detayları bulunan tesiste potalar kırık dökük. Soyunma odaları pislik içerisinde, tribünleri ise otlardan geçilmiyor

 EĞİTİM İÇİN ÖNEMLİ... Günümüzde eğitim ve öğretim, hayatın tüm alanlarında kesintisiz olarak devam eden bir süreç. Bu noktayı göz önüne aldığımızda, öğrenme mekanları sadece sınıflar değildir. Çocukların zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişmelerine katkı sağlayan sosyal mekanlar olarak okul bahçeleri ve açık alana spor tesisleri önemli bir paya sahiptir

Burhan GÜRKAN-Kamil KOLCU

Alsancak’da bulunan ülkenin en güzel açık alan spor tesisi atıl vaziyetteki durumunu koruyor.
Alsancak Belediyesi binasının 100 metre uzağında olmasına rağmen yıllardan beri atıl vaziyette kalan bu alana bir çivi çakılmaması dikkat çekti. 

YENİDÜZEN 3 YIL ÖNCE GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Belediye binasının neredeyse dibinde bulunan açık alan spor tesisinin durumunu üç yıl önce YENİDÜZEN Gazetesi gündeme getirmişti. O tarihten bugüne kadar viran durumunda kalan tesis için adım atılmamış olması özelde Alsancak Belediyesi’nin genelde ise Spor Bakanlığı’nın konuya duyarsızlığının kanıtı olarak değerlendiriliyor.
YENİDÜZEN Gazetesi Spor Şefi Burhan Gürkan ve Spor Yazarı Kamil Kolcu, bu spor tesisini yerinde inceledi ve üç yıl önceki durumundan farklı olmadığına tanık oldu.

İLGİSİZLİK HAD SAFHADA

Alsancak Belediyesi’nde böylesine güzel ve mükemmel bir tesisin atıl kalması sporkamuoyunda büyük tepkiye neden oluyor.
Defalarca basında yer alan tesisin viran durumuna rağmen kimsenin kılını kıpırdatmadan oturması ülke sporuna ve sokak arası spor alanlarına verilen değerin ne kadar düşük olduğunu kanıtlıyor.

NELER YOK Kİ TESİSTE

Bölge sakinleri ile yaptığımız bire bir görüşmelerde spor tesisinde 20 yıl önce çeşitli aktivitelerin yapıldığını söylediler. 
23 Nisan etkinliklerinden tutun, basketbol, voleybol turnuvalarına kadar faaliyetlerin yapıldığı tesiste artık hiçbir şey yapılmıyor.
Tribünü bulunan, soyunma odaları olan, park alanına kadar detayları bulunan tesiste potalar kırık dökük. Soyuna odaları pislik içerisinde, tribünleri ise otlardan geçilmiyor.
Bölge sakinleri, çocuklarının bu alanda oynadığını ancak sağlıksız bir durumda bulunması nedeniyle çocukların bedensel zararlar gördüğünü söyledi.

TRAFİK SORUNU YOK

Sokak arası alanların kaybolduğu ve çarpık kentleşmenin hızlandığı ülkemizde çocuklar enerjilerini boşatacakları sokak arasındaki alanları bulamıyor.
Oysa Alsancak Belediyesi sınırları içerisinde bulunan bu alanda, her türlü sportif ve kültüre faaliyeti yapmak mümkün.
Ayrıca ailelerin çocuklarını trafik korkusu olmadan bu alanda oynamalarına izin verecek kadar güvenli.

ATAKARA NE DEMİŞTİ

Alsancak Belediyesi’nin gençlik ve spor adına çok da parlak bir karnesi bulunmuyor.  
Alsancak Belediyesi, yanında olan spor tesisleri bakımsızlıktan yok olmaya doğru yol alırken, başkan Dr.Yücel Atakara konu hakkında sadece “bakarız” kelimesini kullanmıştı üç yıl önce. 
Atakara , “Orası bildiğim kadarıyla kulübün malıdır ama atmamız gerekirse atarız” diye de eklemişti.

BİLİMSEL YORUM

Günümüzde eğitim ve öğretim, hayatın tüm alanlarında kesintisiz olarak devam eden bir süreç.
Bu noktayı göz önüne aldığımızda, öğrenme mekanları sadece sınıflar değildir.
Çocukların zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişmelerine katkı sağlayan sosyal mekanlar olarak okul bahçeleri ve açık alana spor tesisleri önemli bir paya sahiptir.
Aktif yaşam biçimini teşvik eden bu tip alanlar düzenlenerek, çocuklar için albenisi yüksek ve zevkli hale getirilmesi esastır.
Açık alan spor tesisleri (voleybol, basketbol, mini futbol sahası) ile geleneksel çocuk oyunlarına uygun alanlar ayrılmalıdır.

 

Bu haber toplam 1524 defa okunmuştur