1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "LTB'nin talep ettiği bazı ücretler yasal değil"
LTBnin talep ettiği bazı ücretler yasal değil

"LTB'nin talep ettiği bazı ücretler yasal değil"

Mamalı: LTB’nin "İşyerinin Koruma Altına Alınması" adı altında ücret toplaması yasal değil

A+A-

 Fikrin Ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Barış Mamalı, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’inin “İşyerlerinin Koruma Altına Alınması” adıyla ücret toplamasının yasal olmadığını bildirdi. Mamalı yazılı açıklamasında, LTB Belediye Meclisi’nin bu konuda aldığı kararları, karar tarih ve sayılarıyla yayımlayarak, bu kararların geçersiz olduğunu belirtti.
Mamalı, devletin her kurumunun ancak kendisine yasalarla verilmiş yetkileri kullanma hakkına sahip olduğuna işaret ederek, “Hiçbir idari kurum ve makam yasaların dışına çıkarak karar alamaz ve işlemde bulunamaz. Hukuk devleti olmanın en önemli göstergesi budur” dedi. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sahip olduğu yetkiler ve yapabileceği işlemlerin 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nda tek tek sayılarak gösterildiğine işaret eden Mamalı, LTB’nin bu yasa dışına çıkarak kendisine hak ve yetki bahşetmesinin mümkün olmadığını kaydetti.
Barış Mamalı, yasaya göre işyeri açma izni için alınacak ücretin sadece bir defaya mahsus olmak üzere 10TL olarak tespit edildiğini ve bu iznin de her yıl ücretsiz olarak yenileneceğinin belirttiğini ifade ederek, “Bu amir yasal düzenleme karşısında LTB’nin işyeri açma ücreti olarak işyerlerinden başka ek ücret talep etme hakkı bulunmamaktadır” dedi.
Tüm bu yasal gerekçelerle LTB Meclisi’nin işyeri yenilemede 488 TL ek ücret talebinin yetki aşıma anlamına geldiğine işret eden Mamalı, şöyle dedi:
“Belediyeler Yasası’nın hiçbir yerinde ‘İşyeri Koruma’ veya ‘İşyerinin Koruma Altına Alınması’ şeklinde bir ibare geçmemekte. Keza LTB’ye bu isim altında harç veya ücret alma yetkisi yasal olarak tanınmamaktadır.”
(TAK)

Bu haber toplam 1144 defa okunmuştur