1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ANESTEZİ NEDİR, ANESTEZİST KİMDİR?
Liderler görüştü

Liderler görüştü

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Cenevre zirvesi sonrası bugün yaptıkları ilk görüşme tamamlandı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi’nin ara bölgedeki ikametga

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Cenevre zirvesi sonrası bugün yaptıkları ilk görüşme tamamlandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi’nin ara bölgedeki ikametgahında saat 10.10’da başlayan görüşme 1 saat 15 dakika sürdü.

21 EKİM’E KADAR YOĞUNLAŞTIRILMIŞ MÜZAKERE

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, liderlerin bugünkü görüşmesinin ardından, görüşmenin yer aldığı BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi’nin resmi ikametgahı önünde basın açıklaması yaptı.

Downer, bugünkü liderler görüşmesinde, BM’nin, Kıbrıs Rum Yönetimi’ne, askeri üsteki faciada ölenlerin yakınları için taziyelerini iletme fırsatı bulduğunu kaydetti.

Downer, BM’nin ayrıca, görüşmede, Kıbrıs Türk tarafından Kıbrıs Rum tarafına elektrik enerjisi verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini dile getirdi ve toplumların bu olaydan olumlu mesajı görmesi temennisinde bulundu.

Liderlerin 25 Temmuz Pazartesi ile 21 Ekim arasında haftada iki tam gün görüşme yapma konusunda anlaştığını açıklayan Downer, liderlerin bu dönem zarfında 19 görüşme yapacağını ve tüm özlü konuları ele alacağını söyledi.

Downer, liderler arası görüşmelere, BM Genel Kurulu toplantısının yer alacağı Eylül’ün üçüncü haftası ile 7-21 Ağustos döneminde tatil amaçlı ara verileceğini kaydetti.

Liderlerin tam gün görüşmelere altı başlıktan hangisi ile başlayacağı konusunda nihai bir karara varmadığını ifade eden Downer, ancak beklentisinin tam gün görüşmelere “Yönetim ve Güç Paylaşımı” ile başlanması ve ilk dört toplantının bu başlık için ayrılması yönünde olduğunu belirtti.

HAFTADA İKİ KEZ GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 21 Ekim’e kadar haftada 2 gün toplantı yaparak, ana konularda yakınlaşma sağlamaya çalışacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşte yaptığı açıklamada, Cenevre sonrasında ilk görüşmelerini gerçekleştirdiği bugünkü toplantıda, daha ziyade ekim ayına kadar yapılacak görüşmelerin programını hazırlamakla meşgul olduklarını söyledi.

Liderlerin, 21 Ekim’e kadar haftada 2 gün toplantı yaparak, ana konularda yakınlaşmaya sağlamaya çalışacağını kaydeden Eroğlu, “4 gün Yönetim ve Güç Paylaşımı,2 gün Mülkiyet, 2 gün Toprak, 1 gün AB, 1 gün Ekonomi ve 1 gün de İç güvenlik konularında toplantılar yaparak, bu başlıkları bağlamaya çalışacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, toprak konusunun, gerek Cenevre’de alınan karar, gerekse BM Genel Sekreteri’nin son raporunda da belirtildiği gibi, harita ve rakamlar konuşulacağından, en son görüşüleceğini söyledi.

Eroğlu, kriterlerin yoğunlaştırılmış müzakerelerde ortaya konacağını belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 941 defa okunmuştur