1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Libya'da kabile çatışması can aldı
Libyada kabile çatışması can aldı

Libya'da kabile çatışması can aldı

Libya'nın Vadi el-Haya iline bağlı Obari kasabasında Et-Tebuv ile Tuareg kabileleri arasında çıkan çatışmada 7 kişinin öldüğü, 23 kişinin yaralandığı bildirildi.

A+A-

Libya'nın Vadi el-Haya iline bağlı Obari kasabasında Et-Tebuv ile Tuareg kabileleri arasında çıkan çatışmada 7 kişinin öldüğü, 23 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ülkenin güneybatısında bulunan Murzuk devlet hastanesi yetkililerinden Muhammed Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tebuv ile Tuareg kabileleri arasında çıkan çatışmada hayatını kaybeden 7 kişi ile yaralı 23 kişinin hastaneye getirildiğini belirtti.

Ölü ve yaralıların Tebuv kabilesine mensup olduklarını aktaran Ali, hastanede ekipman eksikliği bulunduğunu dile getirdi.

Bu arada, Obari Kızılay Müdürü Emud el-Arabi, çatışma arasında mahsur kalan ailelerin çıkışı ve güvenli koridor oluşturulması için taraflara derhal ateşkes çağrısında bulundu.

Devlet ve özel kurumlara çatışmaların çıktığı bölgedeki vatandaşlara tıbbi ve gıda yardımında bulunmasını talep eden Arabi, Obari'deki durumun tam bir felaket olduğunu ve çatışmaların 48 saat daha devam etmesi halinde burasının felaket bölgesine dönüşeceğini söyledi.

Ordunun üçüncü kuvvetine bağlı operasyon komutanı Muhammed ez-Zırat ise Çadlı Tebuv kabilesinden getirilen paralı askerlerin bölgenin güvenliğini bozduğunu söyledi.

Zırat, üçüncü kuvvete ait bir gücün birkaç gün içinde, Tebuv ile Tuareg kabileleri arasındaki çatışmayı sona erdirmek ve ülkenin güneyindeki geniş bölgede güvenliği sağlamak için Obari'ye hareket edeceğini aktardı.

Tuareg ve Tebu kabileleri arasında 22 Eylül'de ateşkes imzalanmıştı.

Ülkenin nüfus olarak en büyük etnik azınlığı olan Tuaregler, Libya'nın güneybatısındaki Fizan eyaletini, Tebu kabilesi ise güneydoğudaki Libya-Çad sınırı ve Kufra eyaletini kontrolünde bulunduruyor.

(AA/ÖZ/HA)

Bu haber toplam 1207 defa okunmuştur