Kritik görüşme !

Kritik görüşme !

Hristofyas-Karoyan görüşmesinde DİKO’nun yeni kabinede yer alıp almayacağı kesinlik kazanacak

A+A-


 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve DİKO Başkanı Marios Karoyan’ın, Hristofyas hükümetinin kaderini belirleyecek kritik toplantısı bugün yapılacak.
Rum radyosu, Rum Başkanlık Köşkü’nde yer alacak toplantıda Hristofyas’ın, Karoyan’ın önceki günkü görüşmelerinde ortaya koyduğu bir dizi konuya yanıt vermesinin beklendiğini duyurdu.
Kritik toplantıda, DİKO’nun yeni kabinede yer alıp almayacağı konusu netleşecek. Hristofyas’ın yeni kabineyi oluşturma çalışmalarına, bu toplantının sonuçlarına göre önümüzdeki hafta başlayacağı haber veriliyor.
Başkanlık sisteminin olduğu Güney Kıbrıs’ta, Başkan Dimitris Hristofyas başkanlığındaki AKEL-DİKO koalisyonu, önce DIKO’lu 2 bakanın istifası, ardından Hristosyas’ın tüm bakanların istifasını istemesiyle dün sona ermişti.

YENİ KABİNEYE KADAR BAKANLAR GÖREVLERİNDE KALACAK
Diğer yandan Güney’de yayınlanan Alithia gazetesi, Bakanlar Kurulu’nun önceki günkü olağanüstü toplantısında kabinenin tamamının istifa etmesiyle birlikte yeni kabinenin oluşturulması gündeme geldi.
Bakanların; yeni kabinen oluşturulmasına değin görevlerinde kalacaklarını yazan gazete, ayrılacak olan tek bakanın ise Mari’deki patlamanın ardından istifa eden Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’nun olduğunu belirtti.
Habere göre DİKO ile yapılacak olan çalışmaların tamamlanmasının ardından yeni kabinenin gelecek hafta oluşturulması bekleniyor.
Haravgi gazetesine göre ise Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, yeni kabine konusunda yaptığı açıklamada, Hristofyas’ın ilk önce hükümete dahil olan partilerle istişarelerde bulunacağını söyledi.
Stefanu ayrıca Hristofyas’ın hazır olduğu zaman, geniş tabanlı hükümeti açıklayacağını ifade etti.

AKEL BEKLEMEDE
Fileleftheros gazetesi ise AKEL Merkez Komitesi’nin, DİKO kanadından gelen baskıların ardından şekillenen son gelişmeleri ele alan bir toplantı gerçekleştirdiğini yazdı.
Habere göre komite, toplantıda, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve DİKO Başkanı Marios Karoyan arasındaki görüşmelerin tamamlanmasını bekleme kararı aldı.

KASULİDİS HRİSTOFYAS’IN İSTİFASINI İSTEDİ
Simerini gazetesi ve diğer gazetelere göre, DİSİ Avrupa Parlamentosu üyesi Yoannis Kasulidis, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın istifasını talep etti.
Kasulidis konu hakkında yaptığı açıklamada gelecek 18 ayın, “Kıbrıs” için çok kritik olduğunu belirterek Hristofyas’ın istifasını istedi.
Kasulidis, Hristofyas’ın istifasının, “Kıbrıs” için kurtuluş ve vatanseverlik olacağını ileri sürerek başkanlık için ortak bir aday konusunda kendisiyle uzlaşmaları konusunda da partilere çağrıda bulundu.
Kasulidis’in açıklamalarına yanıt veren AKEL Basın Sözcüsü Stavros Evagoru, Hristofyas’ın halk tarafından seçildiğini ve istifa etmesinin söz konusu olmadığını belirtti.
Evagoru, 2013 için Hristofyas’a kostüm dikmeye başlayanların bir anayasanın var olduğunu öğrenmeleri, anlamaları ve buna saygı göstermeleri gerektiğini anımsattı.


Bu haber toplam 473 defa okunmuştur