1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kredinin ilk dilimi kara deliklere…
Kredinin ilk dilimi kara deliklere…

Kredinin ilk dilimi kara deliklere…

“Üç milyar Euro yalnızca üç ay yeterli olacak”

A+A-

Güney Kıbrıs memorandum çerçevesinde alacağı kredinin, 3 milyar Euro tutarındaki ilk diliminin, yalnızca Ağustos ayı sonuna kadar olan ihtiyaçları karşılamakta olduğu haber verildi.
Haberi “Kredinin İlk Dilimi Kara Deliklere” başlığıyla yayımlayan Fileleftheros, Avrupa İstikrar Mekanizması tarafından serbest bırakılan kredinin ilk diliminin yalnızca üç 3 ay yeterli olacağını ve 3 milyar Euro’luk ilk kredi diliminin ilk 2 milyar Euro’sunun,  Kıbrıs Cumhuriyeti  hesabına; Kıbrıs Rum Merkez Bankası’na yatırıldığını yazdı.

Geriye kalan 1 milyar Euro’nun ise Haziran sonuna doğru verileceğini anımsatan gazete, Maliye Bakanlığı’nın sözcüsüne dayanarak, neredeyse 11 aylık müzakereden sonra devletin kasalarına giren paranın, Haziran-Ağustos döneminin acil ihtiyaçlarını karşılayacağına işaret etti.
Kredinin ilk diliminin 1,4 milyar Euro’luk kısmının, Haziran ortasında sona eren ve yenilenebilir olmayan dış borcun ödemesi için kullanılacağını yazan gazete, 700 milyon Euro’nun ise iç borçlanma için kullanılacağını kaydetti.

Geriye kalan miktarın bir kısmının ise, Mayıs-Haziran döneminin 300–400 milyon Euro olarak hesaplanan mali açıklarının karşılanması için kullanılacağını kaydeden gazete, geriye kalan paraya ise, 2013 yılının ikinci altı ayının ihtiyaçları için gereksinim duyulacağını belirtti.

Troyka heyetinin, buna yönelik olarak, üzerinde mutabakata varılan şeylerin uygulanıp uygulanmadığını değerlendirmek için, önümüzdeki Eylül ayında yeniden Güney Kıbrıs’ın gideceğini kaydeden gazete, Kıbrıs Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’in önceki gün Brüksel’de yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ın, üstlendiği taahhütleri yerine getireceği güvencesi verdiğini ekledi.
Gazete haberine iç sayfalardan “3 Milyar Euro Üç Ay Yetecek” başlığıyla yer vermeye devam etti.

“Para hesaba transfer edildi”

Alithia gazetesi ise “İlk 2 Milyar Euro Nereye Gidecek” başlığıyla yer verdiği haberinde, Güney Kıbrıs’ın kredi olarak alacağı 3 milyar Euro tutarındaki ilk taksit diliminin 2 milyar Euro’luk ilk kısmının, ödeme kararı Euro bölgesi maliye bakanları tarafından resmen onaylamadan önce, geçtiğimiz Pazartesi günü akşamüzeri erken saatlerde Kıbrıs Rum hükümetinin Merkez Bankası’ndaki hesabına yatmış olduğunu haber verdi.
Paranın geçtiğimiz Pazartesi günü, Avrupa Merkez Bankası’ndan, Kıbrıs Rum hükümetinin hesabına transfer edildiğini anlatan gazete, devamla, ilk taksitin 1,4 milyar Euro’sunun Haziran ayında dış borcun kapatılmasına gideceğini, geriye kalanın da devlet harcamaları için kullanılacağını ekledi.

Gazete “Kara Paraya Yönelik İcraatlarda Karışıklık” başlıklı haberinde ise, Güney Kıbrıs’ın kara para aklanması konusunda ne olup bittiği hususunda karışıklık yaşandığını yazdı.

Haberde, bir yandan Euro grubunun, yapılan işlemlerin şeffaflığına ilişkin olarak, mevcut memoranduma dahil edilecek olan bir eylem planı ortaya çıkmasına karar verdiği, diğer yandan da Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’in, kara para aklanmasıyla ilgili faaliyetlerin, bir sonraki kredi diliminin ödenmesiyle ilgili koşul teşkil etmediğini söylediği belirtildi.

Haravgi gazetesinin “İlk Taksitin 2 Milyar Euro’luk Dilimi Hazineye” başlıklı haberine göre ise Maliye Bakanı Yeorgiadis, 3 milyar Euro’luk ilk kredi diliminin, Güney Kıbrıs kredi olarak verilecek toplam 10 milyar Euro’nun ilk kısmı olduğunu, bunun, 2016 yılına kadar harcayacakları miktar olduğunu ve o zaman, ihtiyaçlarını finanse edebilmeleri için, piyasaların güvenini yeniden kazanmış olmaları gerekeceğini dile getirdi.
Simerini gazetesi ise “3 Milyar Euro Borca ve Açıklara Gidiyor… Kredinin İlk Dilimi Yükümlülüklerin Yerine Getirilmesi İçin” başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, Güney Kıbrıs’ın Troyka ile mutabakata vardığı memorandum çerçevesinde alacağı kredinin, 3 milyar Euro’luk ilk taksitinin, kamu borcunun yeniden finanse edilmesi, açıkların kapatılması ve devletin yükümlülükleri için kullanılacağını yazdı.

“Kamu borcu…”

Kamu borcunun yeniden finanse edilmesi için 2,1 milyar Euro, açıkların kapatılması için 500 milyon Euro ve devletin yükümlülükleri için de 400 milyon Euro kullanılacağını anlatan gazete, Güney Kıbrısalacağı 10 milyar Euro’luk kredinin dağılımının ise kısaca şöyle olacağını belirtti;

“4,1 milyar Euro kamu borcunun yeniden finanse edilmesi, 2,5 milyar Euro kredi-kooperatif kuruluşları ile bankaların yeniden sermayelendirilmesi, 3,4 milyar Euro ise bütçe açıklarının karşılanması için kullanılacak.”
Kredinin ilk taksitinin ödenmesinin, Kıbrıs Rum hükümetini memnun ettiğini de yazan gazete, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’in Brüksel’de “iyi gidiyoruz, ortam değişti” açıklamasında bulunduğunu iletti.

“Kara para yine önümüzde”

Politis gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, kara para aklanması konusunun kapanmamakla birlikte, daha da şiddetlenmesinin beklendiğini, çünkü Brüksel’de, Euro grubunda yapılan toplantının, Güney Kıbrıs aleyhinde çok kuşkucu olan önemli ülkeler bulunduğunu gösterdiğinin düşünüldüğünü haber verdi.
Bu kuşkunun, önümüzdeki aylarda ve özellikle de Güney Kıbrıs’ın Troyka tarafından değerlendirmeye tabi tutulacağı önümüzdeki aylarda daha da ciddi bir meseleye dönüşmesinin beklendiğini kaydeden gazete, en önemli problemlerden birinin, gizli bilgiler içerdiğinden dolayı, kara para raporunun olduğu gibi üye ülkelere verilememesi olduğuna işaret etti.

Gazete, kara para aklanması konusunun, Troyka ile Güney Kıbrıs arasındaki müzakere ve görüşmelerin ana konularından birini teşkil etmesinin beklendiğini; Brüksel’in ise Troyka’nın ilk değerlendirmesinden önce, konunun yeniden gündeme geleceğini düşündüğünü de yazdı.
Gazeteye göre, konuyla ilgili olarak Brüksel’de açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, kara para raporuna atıfta bulunarak, bunun, Kıbrıs Rum tarafının ortaklarından gelen sert yaklaşımı haklı çıkarmadığını söyledi.

Herkesin, AB üyesi başka hiçbir devletin böyle bir denetimden geçmediğini bildiğini anlatan Yeorgiadis, Kıbrıs Rum hükümetinin, kara para aklanmasının önüne geçilmesiyle ilgili kurumsal çerçevenin doğru bir şekilde uygulanmasına tam anlamıyla bağlı kalacağını ifade etti.
Yeorgiadis, adlarını temizlemeleri için, bu konuyla yüzleşmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. TAK

Bu haber toplam 1417 defa okunmuştur