1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Komite çalışmasını tamamladı
Komite çalışmasını tamamladı

Komite çalışmasını tamamladı

Meclis Komitesi 'askerlikte iyileştirmeler' içeren yasa önerileri üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi ‘OYBİRLİĞİ’ ile onayladı… Yasa Önerisi’nin 27 Ekim Pazartesi günü Meclis Genel Kurulu gündemine gelmesi hedefleniyor.

A+A-

Meltem SONAY

Meclis Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi,  Askerlikte yeni düzenlemeler ve iyileştirmeler içeren yasa tasarısı üzerinde çalışmalarını tamamladı, Öneri’yi ‘OYBİRLİĞİ’ ile onayladı.

Binlerce gencin merakla beklediği ve talep ettiği Askerlik Yasa Önerisi’nin son şekli ise henüz paylaşılmadı.

Komite, dünkü toplantısında bir önceki toplantısında tamamladığı TEMEL METİN üzerindeki maddelerin görüşülmelere bağlı olarak, ‘Geçici Maddeler’in yanı sıra, önerinin bütününü de oyladı.

Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin, 27 Ekim Pazartesi günü ‘Meclis Genel Kurulu’ gündemine gelmesi hedefleniyor.

Erhürman: “Komite çalışmasını tamamladı”

Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Tufan Erhürman, komitenin Yasa Önerisi üzerindeki çalışmasını tamamladığını ifade etti.
Erhürman, önerinin 27 Ekim Pazartesi günü Genel Kurul gündemine gelmesinin planlandığını da belirtti.

En son Öneri neydi?

Başbakanlık ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın(GKK) yaz döneminde yaptığı çalışmayı komiteye sunmuş, komite diğer önerilerin yanı sıra bu öneri temelinde çalışmalarını sürdürmüştü.

Meslek lisesi mezunları 12 ay askerlik yapsın

Başbakanlık ve GGK’dan komiteye sunulan çalışmada, sadece Meslek Liseleri’nden mezun olanların, mezun oldukları yıl silah altına girmeleri halinde, 15 ay olan askerlik süresini 3 ay daha az 12 ay yapmaları öngörülüyor.

Bedelli askerlik…

Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler’in bedelli askerlikten faydalanabilmesi için, anne ve babanın, çocukları askerlik çağına gelene kadar ve çocuklarının askerlik çağına girdiği tarihten itibaren 5 yıl, KKTC’de yılda 90 günden fazla ikamet etmemiş olmaması gerekiyor.

Askerlik çağına girdikten sonra lisanslı profesyonel sporcu olarak 9 yıldır askerliğini erteleyen ve yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler de, 9 yıl boyunca yılda 90 günü aşmamak kaydı ile faydalanabilecekler.

Af 2009’a kadar…

Başbakanlık ve GKK’nın komiteye ilettiği çalışmaya göre, her ne sebeple olursa olsun, 1 Ocak 2009 tarihinden önce KKTC’den ayrılıp bir başka ülkeye giden ve 1 Ocak 2009 tarihinde yoklama kaçağı, firar kaçağı olanlar, müracaat ettikleri takdirde bu yasadan yararlanabilecekler ve bedelli askerlik hakkından faydalanabilecek.

Bu haber toplam 2598 defa okunmuştur