1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. Yüzümüzdeki Maske..
KKTC’de 3 Ağustos’a kadar oy verilebilecek

KKTC’de 3 Ağustos’a kadar oy verilebilecek

Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçiminde yurt dışı oy verme işlemi başladı

A+A-

Türkiye’de 10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için yurt dışında oy verme işlemi dün başladı.
KKTC’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı uyarınca dünden itibaren 3 Ağustos’a kadar Lefkoşa Türk Lisesi ile 20 Temmuz Fen Lisesi’nde oy kullanabilecek.
Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup da KKTC’de yaşayan 90 bin civarındaki seçmen, iki okuldaki sandıklarda, YSK’dan aldıkları randevu uyarınca 08.00-17.00 saatleri arasında oy verebilecek.
TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça dün sandık kurulan okulları ziyaret etti. Akça, 2 Ağustos Cumartesi günü 08.00-12.30 saatleri arasında Lefkoşa Türk Lisesi’nde oyunu kullanacak.

Randevulu sistem

Yurt dışında yaşayan seçmenler için yapılan düzenlemeyle seçmenlere oy verebilmeleri için YSK’nın web sitesi aracılığıyla randevu verildi. Randevu almayan seçmenlere ise sistem tarafından otomatik randevu verildi.
Randevu almayan ve “seçsis sistemi” tarafından kendilerine otomatik randevu verilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, oy verme günü, saati ve yerlerini www.ysk.gov.tr internet adresinden kontrol etmesi gerekiyor.
İnternet imkanı olmayanlar randevu gün, saat ve oy kullanılacak sandıklarını YSK’nın 904449975 telefon numaralı çağrı merkezinden mesai saatleri içinde, ya da TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin 6003173-74 konsolosluk numarasından, 6003100 numaralı Büyükelçilik santralinden öğrenebilecek.

Randevuyu kaçıran seçmenler

Oy kullanmak için randevu gününü kaçıran seçmenler, Lefkoşa’da kurulacak sandıklarda oy kullanma hakkını kaybedecek. Randevusunu kaçıran seçmenler ancak Türkiye’deki 42 gümrük kapısında oyunu kullanabilecek.
Gümrük kapılarında 26 Temmuz’da başlayan oy verme işlemi ise 10 Ağustos’a kadar sürecek.
Seçmenlerin sandık başına TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanı veya pasaportla gitmeleri gerekiyor.


Diğer ülkelerdeki oy verme süreleri

YSK'nın aldığı karar uyarınca, Almanya, ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsrail, İsviçre, İtalya, KKTC, Lübnan, Norveç, Romanya, Suudi Arabistan ve Türkmenistan'da ilk tur için oylama 31 Temmuz-3 Ağustos'ta 4 günde yapılacak.
Kanada, Avustralya ve Rusya'da oy verme işlemi 31 Temmuz-2 Ağustos, Bulgaristan ve Kazakistan'da 1-3 Ağustos arasında gerçekleştirilecek.
Sandık kurulacak diğer ülkeler ve oy kullanma süreleri şöyle olacak:

"Avusturya, Yunanistan, Cezayir, İngiltere, İsveç, Japonya, Katar, Kırgızistan, Macaristan ve Makedonya'da 2-3 Ağustos, Çin Halk Cumhuriyeti'nde 31 Temmuz, Birleşik Arap Emirlikleri'nde 2 Ağustos, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, Kosova, Kuveyt, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda'da 3 Ağustos."

3 aday yarışıyor

Türkiye’de yaşayan seçmenlerin 10 Ağustos’ta sandık başına giderek oy vereceği Cumhurbaşkanlığı seçiminde 3 aday bulunuyor.
AK Parti adayı, halen Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve CHP ile MHP tarafından aday gösterilen, “çatı adayı” olarak da nitelendirilen ve TBMM dışındaki bazı partilerin desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu yarışıyor.

İlk kez halk seçiyor

Bugüne dek TBMM tarafından seçilen Türkiye Cumhurbaşkanı, ilk kez halk tarafından seçiliyor.
Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı’nın belirlenmesi için 10 Ağustos’taki ilk turda adaylardan birinin yüzde 50’nin üzerinde oy almaması halinde, seçim ikinci tura kalacak ve ikinci tur ise 24 Ağustos’ta yapılacak.
(tak)

Bu haber toplam 1381 defa okunmuştur