1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kıbrıs’ın “problemi” !..
Kıbrıs’ın “problemi” !..

Kıbrıs’ın “problemi” !..

Bağış, Kıbrıs'ın Avrupa için, Türkiye için olduğundan daha büyük bir problem teşkil ettiğini belirtti

A+A-

 

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kıbrıs'ın Avrupa için, Türkiye için olduğundan daha büyük bir problem teşkil ettiğini belirterek, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda iyimser olduğunu dile getirdi.
Bağış, bakanlığının Ortaköy'deki ofisinde İsveç Yabancı Gazeteciler Derneği heyetini kabul etti.
AB'nin bir parçası olmak için başvuruda bulunduğu 1959 yılı ile karşılaştırıldığında, Türkiye'nin şu anda daha başarılı, daha fazla kendine güvenen, daha şeffaf bir ülke olduğunu dile getiren Bağış, "Bu, Türkiye'nin mükemmel olduğu anlamına gelmez, hala eksiklerimiz var ama bugünün Türkiye'si dünün Türkiye'sinden çok daha iyi ve yarının Türkiye'si bugünün Türkiye'sinden çok daha iyi olacak" diye konuştu.
Bağış, soruları yanıtlarken, haziran ayında "Bölgesel Politika" faslının açılmasını umduklarını ifade etti.
Kıbrıs'ın Avrupa için, Türkiye için olduğundan daha büyük bir problem teşkil ettiğini belirten Bağış, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda iyimser olduğunu dile getirdi.
Türkiye'nin AB'den adil bir müzakere süreci beklediğini vurgulayan Bağış, "Türkiye ne zaman AB'nin dönem başkanı olur?" sorusuna, "2023, Türkiye'nin AB dönem başkanlığı için çok anlamlı bir yıl olur" yanıtını verdi. TAK

Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur