KIBRIS RAPORUNU SUNDU

'KIBRIS RAPORU'NU SUNDU

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, Kıbrıs sorununa ilişkin sekiz sayfalık iyi niyet misyonu raporunun; dün BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerine sunulduğu belirtildi. Haberi; “BM Genel Sekreteri’nin Raporu Yayımlandı&

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, Kıbrıs sorununa ilişkin sekiz sayfalık iyi niyet misyonu raporunun; dün BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerine sunulduğu belirtildi.

Haberi; “BM Genel Sekreteri’nin Raporu Yayımlandı” başlığıyla okurlarına sunan Haravgi, raporun henüz resmileşmediğini yazdı.

Haberini Rum Devlet Radyo – Televizyon Kurumu RİK’in New York muhabirinden elde ettiği bilgilere dayandıran gazete, Genel Sekreter Ban’ın raporunda; liderlerin müzakereleri yoğunlaştırma konusunda anlaşmaları, müzakerelerin yöntemini iyileştirmeleri ve tüm konularda görüş birliklerine varmak için çabalarını yoğunlaştırmalarından ötürü memnuniyetini ifade etti.

Habere göre Ban, bu durumun, tüm başlıklarda esaslı bir al-vere ve Kıbrıs sorununun tüm temel boyutlarıyla ilgili teferruatlı bir yaklaşıma yol açacağından dolayı; Kıbrıs sorununda bir anlaşmaya varılması beklentilerini artıracağını vurguladı.

Kıbrıs sorununun çözümü anahtarının, iki tarafın, birleşik bir Kıbrıs için aynı net ve ortak hedefler doğrultusunda siyasi istekle çalışmaları olduğunu dile getiren Genel Sekreter, yeniden birleşmiş bir Kıbrıs’ın, BM’nin ilgili kararlarında da anlatıldığı şekilde; “tek uluslararası kimlik, tek egemenlik ve iki eşit bileşenle (tarafla) birlikte; iki kesimli - iki toplumlu federasyonu öngörmesi gerektiğini” ifade etti.

Tarafların Cenevre’deki tutumlarından ötürü memnuniyet duyduğunu belirten Ban, Ekim’de gerçekleştirilecek üçlü zirveden sonra ilerleme yaşandığı zaman; kendisine çok taraflı bir konferans için konuşmaya başlama fırsatı verileceğini ifade etti.

Ban, zamanın çözümün bir parçası olmadığının ve iki toplumun mümkün olan en kısa zamanda karşılıklı faydalar ve yaşayabilir bir çözüme sahip olmayı istemelerinin anlaşılır bir şey olduğunu da dile getirdi.

Raporun Mart ayından bu güne kadar geçen süreyi kapsadığını yazan gazete, raporda TC Başbakanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili bir ifade yer aldığına dair bilgilere rağmen, bunun gerçekleşmediğini ekledi.

Fileleftheros ise; “Ban Hedefe Doğru İlerliyor” başlığıyla yayımladığı haberinde, BM Genel Sekreteri Ban’ın, BM’nin; Kıbrıs sorunu çözüm prosedürünün uluslararası bir konferansa doğru gitmesine dair planlamalarını doğruladığını yazdı.

Ban’ın, tespit ettiği ciddi anlaşmazlıklarla ilgili olarak da, süreçte bulunan zorlukların farkında olduğunu ifade eden gazete, bunun Genel Sekreter’in dün akşam New York’ta BM Güvenlik Konseyi üyelerine sunulan raporunun neticesi olduğunu belirtti ve devamla şunları yazdı:

• “Genel Sekreter raporunda, Ekim’deki randevuyu, aynı zamanda uluslararası konferans hedefini doğruluyor.

• Müzakerelerin umduklarından daha uzun sürdüğüne işaret ediyor.

• Sürecin Kıbrıslılara ait olduğunu ve BM’nin tam desteğine sahip olduğunu yineliyor. Öte yandan ‘liderlerin iki toplum arasındaki anlaşmazlıklar arasında uzlaşmaya varılması için, gerekli faaliyetleri üstlenmeleri gerektiğini söylemekte’ de acele ediyor.

• Mart ayı sonlarında, tarafların güvenliğin iç boyutlarıyla ilgili görüşmelere başladıklarını ifade ediyor. Görüşmeler daha çok Polis konularına odaklandı. Çözülmeyi bekleyen birçok önemli boyut olmasına rağmen, taraflar konunun teferruatlarıyla ilgili olarak anlaşma mesafesine geldiler.

• Genel Sekreter, tarafların BM uzmanlarından faydalanmalarından ötürü memnun olduğunu dile getirdi.

• Genel Sekreter, Mülkiyetle ilgili temel bir anlaşmazlık bulunmaya devam ettiğini, öte yandan Toprak başlığının ele alınması gerektiğine işaret ediyor. Ban, toprağın ele alınmasının ise, tarafların ‘çok taraflı konferanstan önce; yalnızca sürecin son aşaması esnasında ele alınması gereken bu başlıkla ilgili veriler ve harita üzerindeki görüşme hususunda anlaştıklarına kuşku kalmadığında yapılabileceğine’ işaret ediyor.

• Son raporundan bu yana, Yönetimle ilgili görüşmelerin uluslararası anlaşmalar yapılmasına ilişkin sürece ve dış ilişkilerle ilgili federal karar alma konusuna odaklandığını ve (görüşmelerin) yurt dışındaki temsiliyet prensibiyle ilgili olarak görüş birliğine yol açtığını belirtiyor. Tarafların, birleşik Kıbrıs’ı bağlayacak olan uluslararası anlaşmalarla ilgili mutabakata varmalarının önemli olduğunu ifade ediyor. Bunun sonucu olarak da, uluslararası anlaşmalarla ilgili alt komite üyeleri, şimdiden iki kez bir araya geldiler.

• Ban’ın ‘iki toplumun Birleşik bir Kıbrıs olasılığına yönelik güvenlerini kaybetmekte oldukları, ancak çözümle ilgili isteklerinin sona ermediğine’ dair son anketlere atıfta bulunmaktan kaçınmadığı belirtiliyor.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1389 defa okunmuştur