1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kıbrıs Bankası’nda tıraşlama oranları açıklandı
Kıbrıs Bankası’nda tıraşlama oranları açıklandı

Kıbrıs Bankası’nda tıraşlama oranları açıklandı

“Yüzde 37,5’ten yüzde 60’a kadar tıraşlama”

A+A-

Güney Kıbrıs’ta, Kıbrıs Bankası’nın sermayesinin yeniden yapılandırılması çerçevesinde uygulanacak tıraşlama oranının yüzde 37,5 olarak açıklandığı, mevduatların yüzde 22,5’lik tutarının ise bloke edilerek hisse senetlerine dönüştürüleceği bildirildi.
Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Merkez Bankası’nın dün yaptığı açıklamada, Kıbrıs Bankası’ndaki garanti kapsamı dışında kalan mevduatlardan alınacak verginin oranının yüzde 37,5 olacağını, mevduatların yüzde 22,5’lik bölümünün ise bloke edilerek daha sonraki aşamada hisse senetlerine dönüştürüleceğini duyurduğunu yazdılar.
Habere göre Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, tıraşlama ve diğer uygulamalar şu şekilde duyuruldu:
100 bin Euro’nun üzerinde olan mevduatlar kredi borçlarıyla birleştirilecek, yani eğer kredi borcu varsa bu tutar mevduattan düşülecek ve kalan tutarın üzerinden şu işlemler uygulanacak:
“- Yüzde 35,5’i “A sınıfı” sıradan hisse senetlerine dönüştürülecek. Her 1 Euro için 1 Euro dönüştürme değeri verilecek.
- Yukarıdaki işlemin yapılmasının ardından geriye kalan oran yüzde 22,5 oranında senede çevrilecek. Bu senetler, 90 gün içerisinde, Islah Makamı’nın vereceği kararlar doğrultusunda ya “A sınıfı” hisse senedine dönüştürülecek ya da üç aylık Euribor faizi (+0,1) getirecek yatırıma dönüştürülecek.
- Bu işlemlerin yapılmasının ardından geriye kalan yüzde 40’lık mevduat ise üç aylık Euribor faizi getirecek senet şeklinde yatırıma dönüştürülecek.”

Nasıl uygulanacak?
Gazete, yukarıda belirtilen koşulların nasıl uygulanacağını rakamlarla örnekler vererek anlattı.
Buna göre, bankada 500 bin Euro yatırımı bulunan ve 200 bin Euro’da borcu bulunan bir kişiye yapılacak uygulama şu şekilde olacak:
“Yatırımın 100 bin Euro’luk kısmı garanti altında olacak, geriye kalan 400 bin Euro’dan 200 bin Euro’luk borç kesilecek, geriye kalan 200 bin Euro’ya yüzde 37,5’luk tıraşlama (75 bin Euro) uygulanacak. Devamında yayımlanacak değerlendirme raporuna göre miktara yüzde 22,5’lik ek bir tıraşlama (28 bin 125) daha uygulanıp uygulanmayacağı belli olacak.
Gazete, Laiki Bankası’nın “iyi” ve “kötü” banka şeklinde nasıl ayrılacağının ve “iyi banka” kısmının Kıbrıs Bankası’na nasıl aktarılacağının dün Merkez Bankası tarafından yayımlanan kararla da netleştiğini yazdı.
Haberde, 100 bin Euro’ya kadar olan güvence altındaki mevduatların ve Güney Kıbrıs’taki varlıklarının “iyi bankada” kalacağı ve bu bankanın Kıbrıs Bankası’yla birleştirileceği belirtilirken, 100 bin Euro üzerinde olan mevduatlar ile yurt dışındaki varlıklar ise “kötü banka” da kalacak.
Laiki Bankası’nın mal varlıklarının tavsiyesinin ardından “kötü bankada” kalacak mevduatların sahiplerine yüzde 20 dolaylarındaki miktar geri verilecek.
Gazete, Laiki Bankası çalışanlarının Kıbrıs Bankası bünyesine katılacaklarını belirtirken, diğer bir unsurun ise, Laiki Bankası’nda bulunan, ihtiyat sandıklarının, sigorta şirketlerinin, hükümetin, JCC’nin, yardım kuruluşlarının, okulların ve eğitim kurumlarının yatırımlarının Kıbrıs Bankası’na aktarılacağını vurguladı. TAK

Bu haber toplam 1306 defa okunmuştur