1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. KIBATEK Edebiyat Şöleni, Yarın DAÜ’de Başlıyor...
KIBATEK  Edebiyat Şöleni, Yarın DAÜ’de Başlıyor...

KIBATEK Edebiyat Şöleni, Yarın DAÜ’de Başlıyor...

10 ülkeden 60’ın üzerinde akademisyen, kültür adamı,edebiyatçı katılıyor...

A+A-

KIBATEK (Kıbrıs-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Vakfı) 24. Edebiyat Şöleni, yarın DAÜ’de başlıyor. 24 Mart tarihine kadar sürecek olan şölenin bu yılki konusu “Edebiyatta Bahar” “Edebiyatta Kıbrıs” başlığını taşıyor. Şölenin G. Mağusa ve Girne’de yer alacak olan oturumlarına katılmak üzere 10’u aşkın ülkeden 60’ın üzerinde kültür-sanat adamı, edebiyatçı ve akademisyen dünden itibaren adamıza adamıza gelmeye başladı. Edebiyat Şöleni; yarın sabah saat 09.00’da DAÜ “Prof. Mehmet Tahiroğlu Salonu”nda Vakıf Başkanı İsmail Bozkurt’un açılış konuşması ile başlayacak. Konuklar adına yapılacak konuşmaların ardından KIBATEK Edebiyat ve KIBATEK Hizmet Ödülleri sahiplerine takdim edilecek. Birinci gün, yedi ayrı oturum halinde gün boyu sürecek olan sempozyumda, konuk bilim adamlarının kendi ülkelerine ilişkin sunumları yanında, Kıbrıs Türk edebiyatına ilişkin olarak da birçok konuda bildiriler sunulacak. 

Sunulacak bildiriler arasında; Prof. Dr. Oğuz KARAKARTAL’ın “Milliyetçi Şiire Yeni Bir Halka: Kıbrıs Türk Şiirinde Fikret Kürşad’ın Yeri”; Prof. Dr. Emel KEFELİ’nin “Kıbrıs Türk Edebiyatı’nda Roman: Tarih, Bellek, İnsan”; Harid FEDAİ’nin “Divan Edebiyatında Bahar Şiirleri”; Doç. Dr. Ulvi KESER’in “Türk Şiirinde Nazım Hikmet ve Şiirlerine Yansıyan Bahar İmgesi”; Prof. Dr. F. Gül ÖZAKTÜRK ile Prof. Dr. Fafo TELATAR’ın “Kıbrıslı Tanrıça Venüs ve Bahar”; Şair Havva TEKİN’in “Kıbrıs Türk Şiirinde Bahar ve İmgeleri”; Doç. Dr. Esra KARABACAK’ın “Bir Kıbrıs Gazetesi “Söz” Üzerine Dil ve Edebî Değerlendirmeler”; Dervişe Güneyyeli KUTLU’nun “Hikmet Afif Mapolar’ın İlk Romanı Olan Kasırga Hakkında Bir İnceleme ve Kıbrıs”; ve  Doç. Dr. Işıl ALTUN  ile Doç. Dr. Ulvi Keser’in “Kıbrıs Türk Mücadele Tarihinde “Nacak” Gazetesi ve Edebiyat” konulu bildirileri de yer alıyor.

KIBATEK Edebiyat Sempozyumu, Cuma günü de GAÜ’de  (Girne Amerikan Üniversitesi) devam edecek. GAÜ’de sempozyumlarda sunulacak bildiriler arasında  Ali NESİM’in “Doğa, Mitoloji ve Kıbrıs”; Dr. Mustafa YENİASIR’ın “Tarih-Edebiyat İlişkileri Bağlamında İsmail Bozkurt’un “Bir Gecede” Romanının İncelenmesi”; Meryem YILDIZ’ın  “Özden Selenge’nin “Fincandaki Kraliçe” Öykü Kitabındaki Baş Kahramanlar Üzerine Tespitler”;  Yrd. Doç. Dr. Yurdal Cihangir’in  “Kıbrıs Türk Şiirinde Geçmişten Bugüne Bahar”; Gülcan Güvercin’in “Arif Nihat Asya’nın “Kıbrıs Rubaileri” Adlı Kitabında Yer Alan Rubailerin Bahar İmgesi Açısından İncelenmesi”; ve Öğr. Gör. Selma Bardakçıoğlu’nın “Nevzat Yalçın’ın “Daha Yeni Daha Yakın” Adlı Eserinde Folklorik Unsurlar” başlıklı bildirileri de bulunuyor.

KIBATEK Edebiyat Şöleni; 23 Mart Cumartesi akşamı saat 20.00’de İskele Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alacak “KIBATEK Şiir Dinletisi” ile sona erecek.

Amacı “Kıbrıs Türk edebiyatını Türk dili ile konuşan ülkelerde ve tüm dünyada tanıtmak”  olan KIBATEK Vakfı’nın genel merkezi, G. Mağusa’da bulunuyor.  1998 yılından beri faaliyetlerini sürdüren vakıf; bugüne kadar aralarında Romanya, Makedonya, Türkmenistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Moldova gibi ülkelerin de bulunduğu yerlerde 23 edebiyat sempozyumu ve şöleni gerçekleştirdi ve 30 dolayında kitap yayımladı. KIBATEK’in her üç ayda bir yayımlanan Edebiyat dergisi “Turnalar” ise, düzenli olarak yayımını sürdürüyor ve 30 ülkede dağıtımı yapılıyor.

Bu haber toplam 2064 defa okunmuştur