1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kasoulides, Ekim ayına kadar süre istedi
Kasoulides, Ekim ayına kadar süre istedi

Kasoulides, Ekim ayına kadar süre istedi

Kasoulides, “Ekime kadar bekleyelim demekle çok şey mi istiyoruz"

A+A-

Güney Kıbrıs’ın, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerin ekonomik kriz nedeniyle Ekim ayından önce başlamasını istemediği dile getirildi.

BBC’nin Hardtalk programında Stephen Sackur’un konuğu olan Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides, müzakerelerin yeniden başlaması yönünde gelen baskılara karşılık Güney Kıbrıs’ın  Ekim ayına kadar beklemek istediğini belirtti.

Kasoulides, “Ekime kadar bekleyelim demekle çok şey mi istiyoruz, çünkü şimdi Kıbrıs sorununa odaklanamayız, halkımıza karşı esas görevimiz ekonomiyi düzelme yoluna koymak” dedi.

Stephen Sakur 25 ve 26 Nisan’da BBC’nin Haber kanalında gösterilen söz konusu mülakatta, Güney Kıbrıs’ın 2008’de başlayan son müzakerelerde isteksiz görüldüğü, Güney Kıbrıs’ın müzakere sürecine yaklaşımını değiştirmesi gerektiği ve kalıcı çözüm olmadan doğal gazın başarılı ve sorunsuz bir şekilde pazarlanmasının mümkün olmadığı konusunda Ioannis Kasoulides’ten görüş istedi.

Müzakereler Güney Kıbrıs’ın önce AB Başkanlığı, ardından Güney Kıbrıs’taki Başkanlık Seçimleri, en sonunda ise ekonomik kriz sebebiyle Ocak 2012’den beri yeniden başlatılamadı.

(tak)

Bu haber toplam 1216 defa okunmuştur