Kartal Yuvası yakınındaki Kıbrıslıtürk’ü ben gömdüydüm

'Kartal Yuvası yakınındaki Kıbrıslıtürk’ü ben gömdüydüm'

Bir Kıbrıslırum okurumuz, geçtiğimiz günlerde Kartal Yuvası yakınında Londra’dan gelen bir başka Kıbrıslırum okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğu olası gömü yeriyle ilgili yazılarımızı okuduktan sonra bizi arayarak, &#

A+A-

Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler...

 

 

Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...

 

“Kartal Yuvası yakınındaki Kıbrıslıtürk’ü ben gömdüydüm...”

 

Bir Kıbrıslırum okurumuz, geçtiğimiz günlerde Kartal Yuvası yakınında Londra’dan gelen bir başka Kıbrıslırum okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğu olası gömü yeriyle ilgili yazılarımızı okuduktan sonra bizi arayarak, “Onu ben gömmüştüm. Size tam noktayı göstermek istiyorum” diye konuştu.

Sözkonusu Kıbrıslırum şahit, o dönem (Nisan 1964) o bölgede zorunlu askerliğini yaptığını ve sözkonusu “kayıp” Kıbrıslıtürk’ü kendisinin gömdüğünü anlattı.

Konuyla ilgili olarak hemen Kayıplar Komitesi yetkilileriyle temasa geçtik ve önümüzdeki günlerde bu Kıbrıslırum okurumuzla ve Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte St. Hilarion yakınlarındaki Kartal Yuvası’nı ziyaret etmek üzere anlaştık. Bu okurumuz bize sözkonusu “kayıp” Kıbrıslıtürk’ü nereye gömmüş olduğunu gösterecek.

Bu okurumuza çok teşekkür ederiz.

 

 


 

 

“Boğaz Piknik Alanı yakınına bazı “kayıplar” gömüldüydü...”

 

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“1974’te Girne düştüğü zaman o bölgede yakalanan bazı Kıbrıslırumlar’ın – ki bunların sivil mi yoksa asker mi oldukları hakkında bilgi sahibi değiliz – Boğaz’da Piknik Alanı yakınına gömüldükleri yönünde yaygın biçimde anlatılanlar vardır. Size bu yeri tam olarak tarif edebilirim, gösterebilirim de... Lefkoşa’dan Girne’ye giderken, Boğaz Piknik Alanı vardır, eskiden o yoldan sağa dönen ve Bellapais’e giden bir yol vardı... Bu yol şimdi kapanmıştır. O yola girince 300-400 metre kadar ilerledikten sonra sol tarafta toplu gömülme olayı vardı. Piknik yerine dönen aşağıdan taraf dere yatağı vardı, oradan dönülen yola girildiği zaman az ileride tavuk çiftliği vardı – bu tavuk çiftliğinde bir dönem Birleşmiş Milletler askerleri bulunmaktaydı.

Anlatılanlara göre, size sözünü ettiğim Bellapais’e giden o yolda 300-400 metre kadar ilerlediğinizde, dozerle kazılıp gömülmüş bir toplu mezar varmış. Taze olduğu için o dönemde epey kokular da çıkarmış. Şimdi bu bölgenin sivil mi yoksa askeri bölge mi olduğunu bilmiyorum ama size en azından Boğaz Piknik Alanı’ndan bu yolun girişini gösterebilirim. Lütfen bu konuyu yazınız, belki daha ayrıntılı bilgileri olanlar sizi arar ve bu olası toplu mezarla ilgili bildiklerini veya gördüklerini veya duyduklarını anlatırlar...”

Bu okurumuza paylaştığı bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Konuyla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımızı, isimli veya isimsiz olarak, 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22-83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük’ün asistanı Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

 


 

 

“Galatya’da Gölbaşı Restorant’ın arkasını inceleyiniz...”

 

Karpazlı bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Galatya’da (Mehmetçik) Kayıplar Komitesi’nin gölde bazı kazılar yürüttüğünü fakat yalnızca bazı kemik parçaları bulup da esas toplu mezarı bulamadıklarını yazdıklarınızdan öğrendim. Aslında kazmakta oldukları yerin yanlış olduğu ve gölün tam ters istikametinde gömü yeri olabileceği, yaygın olarak Galatya’da kahvelerde anlatılmaktadır.

Ben da bir dönem bazı kayıpların akibetini araştırırken, bana bazı mücahit arkadaşlarım, Galatya gölünde kazı yapılan yerin tam ters istikametinde bulunan Gölbaşı Restorant’ın arkasına bazı “kayıplar”ı gömmüş olduklarını anlatmışlardı. Bu konuda belki araştırma yapabilirsiniz...”

Bu okurumuza sonsuz teşekkürler. Biz de bu konuda Kayıplar Komitesi yetkilileri Murat Soysal, Ksenofon Kallis ve Kazılar Koordinatörü Okan Oktay’ı bilgilendirdik ve birlikte Galatya’ya giderek Gölbaşı Restorant’ın yerini Kayıplar Komitesi yetkililerine göstererek, bu konuda araştırma yürütülmesini rica ettik.

Bize bilgi veren Karpazlı okurumuza sonsuz teşekkürler. Konuyla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımı, isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22-83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük’ün asistanı Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 942 defa okunmuştur