Karpaz Marinası bürokrasiden bunaldı

Karpaz Marinası bürokrasiden bunaldı

Erdoğan’ın da yatırımcıya hedef gösterdiği Karpaz’a 40 milyon Euro’luk ilk etap Marina yatırımını tamamlayan şirket, bürokratik engeller nedeniyle yatırımı durdurdu

A+A-

 

 

 

 

 

Karpaz’a yatırım çağrılarına yıllarca yanıt alamadığı günleri çabuk unutan hükümet, uluslararası alanda tanınmamışlığın verdiği riske rağmen milyonlarca liralık yatırım yapan insanları devlet kapılarında süründermeye devam ediyor.

TC Başbakanı Erdoğan’ın son KKTC ziyaretinde hayran kaldığı, yatırımcıya hedef gösterirken havalimanı dahil her türlü altyapıya destek sözü verdiği Karpaz’a 3 yılda 40 milyon Euro’luk ilk etap yatırımı muhteşem yat Marinasını tamamlayarak hizmete açan şirket bürokratik engellerden bunalmış durumda.

Yaklaşık 12 yıl önce çeşitli nedenlerle yatırıma başlayamayan şirketten devralarak 2008 yılında başladığı toplam 200 milyon Euro’luk yatırımın ilk etabı olan yat Marinasını tamamlayan uluslararası bir konsorsiyuma ait Karpaz Bay Resort Ltd. (KBR) şirketi, içinde 5 yıldızlı 2 ayrı delüks otelin de yer aldığı ikinci etaba başlamadan bir yığın sorunla mücadele etmek durumunda bırakıldı.

Yenierenköy’de, Doğu Akdeniz’in en güzel koylarından birine inşa edilen Karpaz Gate Marina, dükkanları, restorant ve barı, her türlü konfora sahip sosyal tesisleri ile birinci sınıf turistik bir mekan olmasına rağmen hâlâ bir Gümrük Dairesi’ne sahip değil. Şu anda 150 dolayında personel istihdam ederek bölgenin işsizliğine katkı koyan Marina biteli 3 ayı aşan bir zaman geçmesine karşın, ülkemizi yatlarıyla ziyarete gelen yabancı turistlere yasal giriş sağlayacak bir kamu mekanı henüz kurulmadı. Hükümet nisan ayında aldığı Yat Limanı’na “Giriş Limanı” statüsü verme kararını 3 aydır hayata geçirecek Gümrük ve Muhaceret Dairelerini oluşturamayınca, turistler ya saatlerce bekletilmekte ya da Girne veya Magosa Gümrüğü’ne havale edilmekte. Oysa Akdeniz’in başka bir ülkesinde böyle bir yatırım yapılsa, daha yatırım tamamlanmadan kontrollü giriş çıkışlar için gerekli kamu binaları ve personeli hazır olurdu.

Bir yandan sivil diğer yandan askeri bürokrasiyle mücadele etmekten bunalan yatırımcılar ve şirket yöneticileri yaşadıkları traji-komik bir olayın şokunu henüz üzerlerinden atamadılar. Bundan 1.5 ay kadar önce Marina’ya giriş yaptığı sırada motorunda yangın çıkan ve imdat isteyen bir yabancı yat sahibinin çağrısına koşan yöneticiler yat sahibini muhtemel üzücü bir sorundan kurtarırken kendilerini dramatik bir gelişmenin ortasında buldular. Yat motorundaki yangın söndürülmüş, doğal olarak yattaki konuklar Marina’ya taşınmıştı ancak bu gelişmelerden ilk anda polis ve gümrük makamları haberdar edilmediği gerekçesiyle imdada koşan görevliler ülkeye gayriyasal insan soktukları gerekçesiyle tutuklanıp hakim önüne çıkarılmışlar. Yargıya intikal eden bu trajikomik durumdan ilk etabta daha da üzücü gelişmeler yaşanmamış olmasına karşın Marina yatırımcıları her an bu türden yeni bir gelişmenin daha stresiyle yaşıyorlar.  

 

PAYDAŞLAR UMUTLU

Karpaz yarımadasının ortasına kurulan ve bugüne kadar ülke olarak sadece seyrettiğimiz bölge yat turizminden bize pay kazandıracak Karpaz Gate Marina ile ilgili turizm ve bölge paydaşlarının son derece olumlu görüşleri var. Bölge belediye başkanları, bölgenin yerli yatırımcıları olayı sevinçle karşılarken, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB), Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KTOB), Rehberler ve Restorancılar Birlikleri yatırımın bugüne kadar sıklıkla dile getirilen ancak Casino turizminin haksız rekabeti nedeniyle bir türlü hayata geçirilemeyen “Özel İlgi Turizmi”ne ivme kazandırılacağı görüşünde.

 

NELER İSTİYORLAR?

Kuzey Kıbrıs’a Güney Kıbrıs dahil Doğu Akdeniz çanağının en komple yat limanı kazandıran KBR şirketi yetkililerinin halen durdurdukları yatırıma devam etmek için hükümetten beklentileri özetle şöyle:

“Giriş Limanı statüsü bir an önce hayata geçirilirse ülkeye izolasyonların sökmediği bir yabancı turist giriş alanı kazandırılacak -Liman içine sadece yat donanımları için sınırlı sayıda duty-free shoplar oluşturulursa yabancı yatlar için cazibe merkezi olma niteliği artacak- Geçmiş yatırımcıların kullanamadıkları 10 yılı aşan süreyle yeni yatırıma girişen konsorsiyuma dünyadaki pek çok benzeri gibi 49 yerine 99 yıllık kira güvencesi verilirse bölgeye ikinci etap yatırımı olarak 160 milyon Euro’luk daha yatırım yapılacak.”

 

 

YAT TURİZMİNDE RAKAMLAR

Dünyanın en çok para kazandıran turizm türleri arasında ilk sırada gösterilen Yat Turizmi’nden Kuzey Kıbrıs olarak henüz pay alamıyoruz. Dünya turizm liginde ilk onun içinde yer alan yanıbaşımızdaki Türkiye’de Marinalardaki yat bağlama kapasitesi son yıllarda artan yatırımlarla 40 binlere çıkarken, bu rakam Fransa’da 227 bin, İspanya’da 107 bin ve İtalya’da 128 bini aşıyor. Akdeniz çanağındaki Marinalar ve yat bağlama kapasitesi 400 bini aşarken, Türkiye bu paydan sadece yüzde 10, Güney Kıbrıs yüzde 4 olarak pay alabiliyor.

Öte yandan dünyanın en hızlı gelişen turizm türleri arasında gösterilen Yat Turizmi, gelişen dünya ekonomilerine paralel olarak lüks olmaktan çıkıp orta sınıfa da hitab eden düzeye geldi. Yat Charter şirketlerinin sundukları olanaklarla Yat Turizmi’nin ürünlerinden faydalanmak artık lüks olmaktan çıktı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1432 defa okunmuştur