1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yağmurlu hava geliyor
Karapaşaoğlu alkışlarla cezaevine gitti

Karapaşaoğlu alkışlarla cezaevine gitti

Vicdani reddini açıklayan ve seferberliğe gitmeyen Halil Karapaşaoğlu tutuklanarak cezaevine götürüldü.

A+A-

SAAT: 11.00

Vicdani reddini açıklayan ve seferberliğe gitmeyen Halil Karapaşaoğlu cezaevine götürülmek üzere polisler tarafından evinden alındı. 

Askeri Mahkeme'de yargılanan ve seferberliğe gitmediği için 2 bin TL ceza ödemesi ya da 20 gün hapis cezası alması kararlaştırılan Karapaşaoğlu'nun bugün polis tarafından tutuklanması bekleniyordu. Karapaşaoğlu YENİDÜZEN'e yaptığı açıklamada TESLİM olmayacağını ifade etmişti... Karapaşaoğlu 11.00 sıralarında polis tarafından evinin önünde tutuklandı. 

 

pp-024.jpg

h4-006.jpg

h2-039.jpg,

h3-019.jpg

Askeri Mahkeme’nin kestiği para cezasını ödemeyi reddeden vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu, polis tarafından evinden alınarak cezaevine götürüldü.
Lefkoşa Köşklüçiftlik’teki evinde saat 11.00 sıralarında tutuklanan Karapaşaoğlu’nu, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi aktivistleri ve dava arkadaşları alkışlarla uğurladı.

KANATLI: “BUGÜN BİR KEZ DAHA ADALET YARALANDI”

Vicdani retçi Murat Kanatlı burada basına yaptığı açıklamada, Yasa koyucunun vicdani ret konusunda yasal düzenleme yapma konusunda yasal düzenleme yapma iradesi ortaya koymasına rağmen davada Halil Karapaşaoğlu’nun lehine olan unsurların kullanılmadığını ve teknik suçlardan içeriye alındığını belirtti.
Bugün yine bir “düşünce suçlusunun” hapse atıldığını belirten Kanatlı, “Bu da adaletin yaralandığının göstergelerinden biridir” dedi.
Karapaşaoğlu’nun ardından hakkında dava açılmış diğer vicdani retçilerle sürecin devam edeceğini belirten Kanatlı, beklenen yasanın geçmemesi halinde birçok vicdani retçinin cezaevine gireceğini belirtti. 
AİHM’de bu konuda açılan davalara da işaret eden Kanatlı, kendisi, Haluk Selam Tufanlı ve Halil Karapaşaoğlu’yla ilgili davaların sonuçlarının yüzde 99.9 Türkiye aleyhine olacağını ve Türkiye’nin bu üç davadan mahkûm olacağını da iddia etti.

SAAT 17.00’DE CEZAEVİ ÖNÜNDE EYLEM

“Adaletin bir kez daha ayaklar altına alınmasından üzgünüz” diyen ve uluslararası kamuoyunu dayanışmaya çağıran Kanatlı, demokrasi ve düşünce özgürlüğüne sahip çıkanları bugün saat 17.00’de Merkezi Cezaevi önünde yapılacak eyleme davet etti.
Vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu, seferberliğe gitmediği için yargılandığı Askeri Mahkeme tarafından 3 Ocak’ta açıklanan kararla, 2 bin TL para cezasına ve bu parayı 10 gün içinde ödememesi halinde ise 20 gün hapisliğe çarptırılmıştı. 
Karapaşaoğlu, kararının ardından, parayı ödemeyeceğini açıklamış, geçtiğimiz günlerde de istinafa gitmişti. 
Öte yandan hükümet, vicdani ret konusunda düzenleme içeren Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı Meclis’e sunmuştu. (TAK)

Birleşik Kıbrıs Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi ve Sendikal Platform, vicdani ret hakkını kullanmak istediği gerekçesiyle askeri mahkemede yargılanan ve para cezasını ödemediği için 20 gün hapse mahkûm edilen Halil Karapaşoğlu’na desteğini yineledi.
Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açıklamada, demokrasi ile yönetilen ve temel insan haklarını kendine rehber edinen hiçbir ülkenin, vicdani reddin yargılanması ve hapislikle sonuçlanmasını kabul etmeyeceğini savunarak, “Bu olsa olsa orta çağ zihniyetinin hüküm sürdüğü ülkelerde kendine zemin bulur” ifadelerini kullandı. 
“Hükümete geldikleri günden bu yana, kendi seçim manifestolarında ve hükümet programında yer almasına karşın vicdani ret yasasını hazırlamayı ve hayata geçirmeyi adeta bilinçli bir şekilde oyalayan hükümet partileri bu yaşananlardan sorumludur” diyen Sonüstün; “Kıbrıs’ın kuzeyinde her geçen gün artan adli suç vakalarının sorumlularını, çeteleri, voyvodaları, tacizcileri, tecavüzcüleri, yolsuzluk yapanları, ülkeyi talan edenleri ve ülke topraklarını peşkeş çekenleri tutuklayıp yargılamazken, insan öldürmek için eğitilmeyi reddeden bir genci mahkûm etmeyi seçen zihniyeti” kınadı.
Sonüstün, “Halil Karapaşaoğlu ve diğer vicdani reddini açıklayan tüm gençlerimizi de bu barışçıl hareketlerinden ötürü destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

YKP: “DÖRTLÜ KOALİSYONUN UTANCI”

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Sekretaryası da açıklamasında, vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nun cezaevine gönderilmesini kınadı, eylemlere destek belirtti. 
YKP, vicdani reddin Anayasa Mahkemesi kararında da bir “düşünce özgürlüğü” olarak tanındığına işaret ederek, vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nun “düşünce suçlusu” olarak cezaevine girmesini “dörtlü koalisyonun utancı” olarak niteledi.
YKP, insan hak ve özgürlüklerine, düşünce özgürlüğüne, anti-militarizme önem verdiğini söyleyen siyasi parti, sendika ve örgütlerini saat 17.00’deki eyleme katılmaya çağırdı.

SENDİKAL PLATFORM: “YASANIN İVEDİLİKLE MECLİS’TEN GEÇİRİLMESİ HÜKÜMETİN GÖREVİ”

Basın Sen Başkanı Ali Kişmir de, Sendikal Platform adına yaptığı yazılı açıklamada; Sendikal Platform olarak düşünce, ifade ve tüm özgürlüklere sahip çıktıklarını belirterek, bu yolda mücadele veren tüm kesimlerle omuz omuza olacaklarını kaydetti.
Bugün hükümet edenlerin yaşanan adaletsizliğin sorumlusu olduğunu belirten Kişmir, demokrasiye kara bir leke sürüldüğünü, Vicdani Ret Yasası Tasarısı’nın ivedilikle Meclis’ten geçirilmesinin insan hakları ve adalet adına hükümetin en asli görevlerinden bir tanesi olduğunu belirtti.
Hükümetin 11 aylık dönemde hükümet programlarında olmasına rağmen bu konuda geç adım attığını da savunan Kişmir, bunun, bir kişinin demir parmaklıklar ardına gitmesine neden olduğunu ifade etti.
AİHM’ye göre bir insan hakkı olan vicdani reddini açıklayan Karapaşaoğlu’nun mücadelesini selamladıklarını bildiren Kişmir, saat 17.00’de Merkezi Cezaevi önündeki “Halil İçin Adalet” eylemine tüm platform üyelerini ve halkı davet etti. (tak)

a1-044.jpg

Ailesi, arkadaşları ve Halil'e destek verenler evinde toplandı.

h2-038.jpg

Karapaşaoğlu 20 gün hapis yatacak.

 

Bu haber toplam 4846 defa okunmuştur
İlgili Haberler