1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kamu-Sen, adaylık süresi dolan hemşirelerle ilgili uyardı
Kamu-Sen, adaylık süresi dolan hemşirelerle ilgili uyardı

Kamu-Sen, adaylık süresi dolan hemşirelerle ilgili uyardı

“İyi İdare Yasası”nın ilgili maddelerine göre hukuki işlem başlatacağız”

A+A-

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu Sen) Başkanı Mehmet Özkardaş, iki yıllık adaylık süresi dolan hemşirelerin, performans değerlendirmeleriyle birlikte, asaletlerinin onaylanmasını talep etti.

Özkardaş, aksi durumda mağdur olan üyeleri adına, Sağlık Bakanlığı’na “İyi İdare Yasası”nın ilgili maddelerine göre hukuki işlem başlatacaklarını duyurdu.

Özkardaş, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’ye gönderdiği ve basına açıkladığı yazısında, Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından, Şubat ve Mart, 2012 tarihlerinde IV.Derece Hemşire (Aday) ve III.Derece Yüksek Hemşire (Aday) kadrolarına atanan hemşirelerin, yasada aranan “en çok iki yıl” adaylık sürelerinin Şubat ve Mart 2014 tarihinde dolduğunu anımsattı.

Yasanın adaylık süresini ve asaleten atanmasını düzenleyen bazı maddelerine dikkat çeken Özkardaş şöyle devam etti:
“Yasa’nın, adaylık döneminin iki yılı aşamayacağını açıkça belirtilmesine ve bu iki yılın sonunda, ya asaletlerin onaylanması ya da adaylık süresindekilerin işlerine son verileceği hükmü yer almasına rağmen, Bakanlığınız, adaylık süresi dolan hemşirelerle ilgili performans değerlendirme formlarını eksiksiz ve doğru olarak Kamu Hizmeti Komisyonuna iletmediği için, söz konusu birçok hemşirenin asaletleri iki yıl çoktan geçmesine rağmen onaylanamamıştır.”

Özkardaş, konuyla ilgili olarak bakanlığa yaptıkları sözlü ve yazılı bir çok başvurunun sonuçsuz kaldığını savundu.
Özkardaş, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun Sağlık Bakanlığı tarafından performans değerlendirmeleri tam olarak gönderilmeyen hemşirelerin, 31 Ağustos’a kadar asalet onay taleplerinin komisyona gönderilmemesi halinde, Hukuk Dairesi’nin (Başsavcılık) görüşü alınarak yasaların gerektirdiği işlemi yapacağını duyurduğunu söyledi. (tak)

Bu haber toplam 1398 defa okunmuştur