1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kahvenin sanatı…
Kahvenin sanatı…

Kahvenin sanatı…

İranlı sanatkâr Adak Jamshidzadeh, Türk Kahvesi ile yaptığı resimlerle, sanat dünyasına yeni bir soluk getirdi.

A+A-

İranlı sanatkâr Adak Jamshidzadeh, Türk Kahvesi ile yaptığı resimlerle, sanat dünyasına yeni bir soluk getirdi. Dünyada hiç kimsenin bu tarz resim yapmadığını ifade eden ressam Adak Jamshidzadeh’ın Türk kahvesini tuvalle buluşturması renkli görüntülere sahne oldu.

Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki ‘Kahvenin Büyüsü’ adlı resim sergisiyle dikkatleri üzerine çeken ressam Jamshidzadeh, sanatı için “Dünyada kahveyle resim yapan başka ressamlar var ama onlar kahvenin telvesiyle ya da sulu boya gibi yapıyorlar. Kahveyle bu tarzda resim yapmak sadece bana mahsus” ifadelerini kullandı.
Sanatseverlerin eserlerine yoğun ilgi gösterdiği Jamshidzadeh, kahveyi resimle buluşturmasını şu sözlerle anlattı:
“Kahveyle çizim yaptıktan sonra resmi vernikliyorum ve kahveler asla resmin üzerinden dökülmüyor. Ayrıca bu resimlerde sürreal tarz var. Yani resmi kafamda tasarlayıp yapmıyorum, hatta kahvemi bazen başkaları döküyor. Bu resimleri çizmek için üçüncü göz gerekiyor. Bazen kahveyi döktükten sonra kahve tuval üzerinde kurumadan hayvan, çiçek, insan gibi figürler görüp ona göre resmi çiziyorum. Resmime aktilik boyalarla renk veriyorum. Tuval üzerine fincan çevirmemim nedeni o noktanın benim ilham kaynağım olması. Bana resmin ışıkları oradan geliyor. Bu da bir nevi benim imzam oluyor.” 

 

Bu haber toplam 2332 defa okunmuştur