1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. İşte "Güvensizlik Önergesi"
İşte Güvensizlik Önergesi

İşte "Güvensizlik Önergesi"

CTP, DP, TDP ve UBP’ye bağlı 26 milletvekilinin imzasıyla verilen güvensizlik önergesi, Anayasa gereği önümüzdeki pazartesi günü görüşülecek.

A+A-

Ana muhalefet partisi CTP, muhalefet partileri TDP ve DP ile 7 UBP’li  milletvekillerinin imzasını taşıyan Başbakan İrsen Küçük ve hükümetine karşı verilen güvensizlik önergesi Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda okundu.

CTP,  DP, TDP ve UBP’ye bağlı 26 milletvekilinin imzasıyla verilen güvensizlik önergesi, Anayasa gereği önümüzdeki pazartesi günü görüşülecek.

Önerge; “Özkan Yorgancıoğlu (CTP), Mehmet Çakıcı (TDP), Serdar Denktaş (DP), Ahmet Kaşif (UBP), Hasan Taçoy (UBP), Mustafa Arabacıoğlu (DP), Sibel Siber (CTP), Özdil Nami (CTP), Mehmet Çağlar (CTP), İlkay Kamil (UBP), Esat Ergün Serdaroğlu (UBP), Türkay Tokel (UBP), Zorlu Töre (UBP), Afet Özcafer (UBP), Hüseyin Angolemli (TDP), Mustafa Emiroğluları (TDP), Önder Sennaroğlu (CTP), Mustafa Yektaoğlu (CTP), Salih İzbul (CTP), Abbas Sınay (CTP), Fatma Ekenoğlu (CTP), Ömer Kalyoncu (CTP), Ferdi Sabit Soyer (CTP), Arif Albayrak (CTP), Teberrüken Uluçay (CTP) ve Sonay Adem’in (CTP)” imzalarını taşıyor.

GÜVENSİZLİK ÖNERGESİNİN İÇERİĞİ
Güvensizlik önergesinin gerekçesinde şöyle deniliyor:
“Kıbrıs Türk halkının güvenlik, refah ve mutluluğu Cumhuriyet Meclisi için esas olup, Anayasamıza göre hükümet görev ve yetkilerini Anayasa ve yasalara uygun olarak kullanır ve yerine getirir. Görevini layıkıyla yerine getiremeyen, desteğini yitiren bir hükümetin görevine devam etmesine izin verilmesi Anayasamıza ve demokrasiye terstir.

Mevcut hükümet icraatları yüzünden şu anda ülkemiz insanı mutsuz ve umutsuzdur. Bunun başlıca nedenleri arasında mevcut hükümetin hükümet programında öngörülenleri, söz verilenleri ve ortaya çıkan sorunların aşılması için yapılması gerekenleri yapmamış olmasını sayabiliriz. Bundan dolayıdır ki halkımızın mevcut hükümetin sorunları çözeceği yönünde inancı kalmamıştır. Son zamanlarda sivil toplum örgütleri de dahil olmak üzere halkımızın geniş bir kesimi hükümetten şikayet etmekte ve medyaya da yansıyan şekliyle hükümete istifa çağrısı yapmaktadır. Ayrıca iktidar partisi içinde yaşananlar, hükümetin arkasındaki desteği yitirdiğini açıkça ortaya koymaktadır.
Böylesi bir hükümetin halkımıza ve ülkemize hizmet vermesi mümkün değildir.
Yukarıda belirtilenler ışığında mevcut hükümetin halkımıza daha fazla zarar vermesini önlemek amacıyla ülkemizdeki siyasi istikrarın yeniden inşa edilmesi ve toplumumuzun Meclis’e olan güveninin yeniden sağlanması ve seçimin önünü açmak acına mevcut hükümete güvensizlik önergesi verilmesi zaruri olmuştur.”
(tak)

Bu haber toplam 1565 defa okunmuştur