1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail'e destek veren partisinden istifa etti
İsraile destek veren partisinden istifa etti

İsrail'e destek veren partisinden istifa etti

Kanada Federal Parlamentosu Üyesi ve anamuhalefetteki Yeni Demokrat PartiQuebec Milletvekili Sana Hassainia, partisinden istifa etti.

A+A-

 

Kanada Federal Parlamentosu Üyesi ve anamuhalefetteki Yeni Demokrat Parti (NDP) Quebec Milletvekili Sana Hassainia, partisinden istifa etti.

İstifasını, kendisine ait internet blokundan açıklayan Hassainia, NDP lideri Thomas Mulcair'in İsrail yanlısı tutum ve politikalarından dolayı partisinden büyük bir üzüntü içinde ayrıldığını belirtti.

Partisindeki İsrail yanlısı değişimin, iç ve dış güçlerin baskıları yüzünden olduğunu ifade eden Hassainia, Ortadoğu'da barışı istemenin bir siyasi duruşu simgelemediğini, bunun bölgedeki problemlere tutarsız bir şekilde bakmak ve sinirleri bozan bu konuları tartışmaktan kaçmak olduğunu belirtti.

Tunus asılı 39 yaşındaki siyasetçi Hassainia, 2015'te yapılacak seçimlere dek bağımsız milletvekili olarak kalacağını da duyurdu.

NDP lideri Tom Mulcair, milletvekilinin istifasının ardından yaptığı açıklamada Hassainia'nın ithamlarını yalanladı. Mulcair, İsrail-Filistin sorununda Filistin'de iki devletli çözümden yana olduklarını fakat Hassainia'nın bunu desteklemediğini ileri sürdü.

(AA)

Bu haber toplam 1162 defa okunmuştur