1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "IŞİD'e müdahale Ağrotur üzerinden"
IŞİDe müdahale  Ağrotur üzerinden

"IŞİD'e müdahale Ağrotur üzerinden"

İngiltere'nin yeni Yüksek Komiseri Damian Roderic ‘Ric’ Todd, Kıbrıs’taki İngiliz Üsleri’nin, IŞİD'e karşı mücadeleye müdahil olduğunu ifade etti.

A+A-


Simerini gazetesi İngiliz Yüksek Komiseri Damian Roderic ‘Ric’ Todd’un, Güney Kıbrıs’ta yayım yapan “Sigmalive” kanalına verdiği röportaja yer verdi. Todd röportajında genel olarak IŞİD konusuna değindi.

Habere göre, İngiliz Yüksek Komiseri Damian Roderic ‘Ric’ Todd, Kıbrıs’taki İngiliz Üsleri’nin, insani yardım misyonuyla, "barbar ve cani" IŞİD’e karşı mücadele çabalarına müdahil olduğunu söyledi.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon’un Kıbrıs’taki Ağrotur İngiliz Üsleri’ni ziyaret ederken, Kıbrıs’taki askeri personelin, Irak’a insani yardım sağlayarak, yaşamları kurtardığına dair açıklaması anımsatılarak, İngiliz Üsleri’nin IŞİD operasyonlarına daha fazla müdahil olup olmayacağının sorulması üzerine Todd, İngiliz Üsleri’nin zaten operasyonlara katıldığını ve katılmaya devam edeceğini söyledi.

Todd, IŞİD’in faaliyetlerinin neden olduğu insani felaket nedeniyle insani yardımının hayati önem taşıdığını vurguladı.

Todd, sözlerinin devamında, İngiliz Üsleri’nin insani yardım sağlanması için kullanıldığını ve bunun devam edeceğini söyledi.

KUZEY KIBRIS’IN CİHATÇILAR TARAFINDAN KULLANILMASI İHTİMALİ

Cihatçıların, Irak ve Suriye’ye gitmek ve IŞİD ile birleşmek için Kuzey Kıbrıs’ı kullanması ihtimaline ilişkin bir soru üzerine, Todd, öncelikle IŞİD’in bölgedeki herkes için tehdit unsuru olduğunun açıkça ortada olduğunu belirtti.

Todd, sözlerinin devamında, bu nedenden dolayı ulusal sınırlara saygı duymayan bir devletin göğüslenmesi çabalarında herkesin işbirliği yapmasının gerekli olduğunu; “Kıbrıs Devleti”nin (Güney Kıbrıs) de bunu yapmaya kararlı olduğunu bildiğini ifade etti.

Todd, bununla birlikte, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin yardımıyla, Kıbrıs sorununun çözümünün nasıl ileriye götürülebileceğinin düşünülmesi gerektiğini de belirtti.

Todd, Kıbrıs sorununun çözümünün, Kıbrıs’ın, Kıbrıslıların, bölge ülkelerinin ve Avrupa’nın faydasına olacağına inandığını ifade etti.

GÜNEY KIBRIS-İNGİLTERE İLİŞKİLERİ

Güney Kıbrıs ve İngiltere arasındaki işbirliğinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Todd, iki ülkenin IŞİD terör tehdidinin göğüslenmesinde birlikte çalışma kararlılığına sahip olduğunu belirtti.
(tak)

Bu haber toplam 1513 defa okunmuştur