1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. İşçi isyanı 4.gününde
İşçi isyanı 4.gününde

İşçi isyanı 4.gününde

Kamu-İş, bugün Cumhuriyet Meclisi ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdi ve hükümeti yasalara uymaya çağırdı.

A+A-

Devlette çalışan işçilerin kıdem tazminatı haklarının kaldırılmasını engellemek amacıyla 4 gündür kamuda örgütlü bulunduğu iş yerlerinde grev yapan Kamu-İş, bugün Cumhuriyet Meclisi ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdi ve hükümeti yasalara uymaya çağırdı.

Grev kapsamında Kamu-İş Genel Merkezi’nde toplanan üyeler, buradan ilk önce Eğitim Bakanlığı, ardından Meclis’e yürüdü ve burada oturma eylemi yaptı. Kamu-İş’e, KTOEÖS de destek verdi.

“Sendikana, ülkene ve geleceğine sahip çık”, “Ekmeğimize uzanan eller kırılsın” yazılı pankart açan eylemciler, “Hükümet İstifa”, “Birlik mücadele dayanışma”, “Tazminat hakkımız söke söke alırız”, “Ya imza ya istifa” sloganları attı.
Eğitim Bakanlığı önündeki eylemde konuşan Kamu-İş Başkanı Sami Dilek, hademelerin grevde olduğu okullara dıştan hizmet alımı yaptığını ve bunun da grev kırıcılığı olduğunu belirterek, protesto etti.

Sami Dilek, Meclis önünde yaptığı konuşmada ise, 4 gündür işlerinden uzak sokaklarda olduklarını ve haklı mücadelelerini sürdürdüklerini, ancak karşılarında işçileri duymayan bir hükümet olduğunu ifade etti.Dilek, Kamu-İş olarak amaçlarının kavga değil, işçilerin haklarını, çocuklarının geleceklerini devam ettirmek ve korumak olduğunu vurgulayarak, hükümeti yasalara uymaya ve sendikayı masaya davet etmeye çağırdı.

İşçilerin haklarını sokaklarda değil masada aramak istediklerini ifade eden Dilek, haklarını hiçbir zaman kaybetmediklerini, bundan sonra da kaybetmeyeceklerini söyledi.
Dilek, hükümetin çocuklarının geleceğini ellerinden almaya çalıştığını savunarak, yasal haklarını kullandıklarını ve üyelerinin desteğiyle haklarını koruyacaklarını ve gelecek nesillere bu hakları taşıyacaklarını kaydetti.
“Biz siyaset için değil, alın terimiz, geleceğimiz ve çocuklarımız için buradayız, sonuna kadar da devam edeceğiz” diyen Dilek, kendilerine bu yolda destek veren sendikalar da teşekkür ederek, onların desteğinin kendilerine güç verdiğini vurguladı.

Dilek, hükümetin 1 Ocak 2011’den itibaren uygulamaya koyduğu “Göç Yasası” ile işe yeni girenleri kölelik durumuna getirdiğini, maaşlarını bin 500 TL’lere düşürdüğünü, bununla birlikte İhtiyat Sandığı’nı bitirdiğini, şimdi de kıdem tazminatlarını kaldırmak istediğini ifade ederek, geleceğin karanlık olduğunu kaydetti.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, Kamu-İş’e destek verdiklerini ifade ederek, hükümetin, işçiler, memurlar ve öğretmenleri birbirine kırdırmaya çalıştığını söyledi.
Gökçebel, hükümetin, işçinin kıdem tazminatlarına yönelik “Sizden değil bundan sonra işe gireceklerden keseceğiz” dediğini, bunun da “ahlaksız teklif” olduğunu ifade ederek, “İşçinin kıdem tazminatına, öğretmenin emekliliğine uzanan eller kırılacak” dedi.

“Kavganız kavgamızdır” diyen Gökçebel, “Öğretmen işçilere niye destek veriyor” diye sorulduğunu, öğretmenlere yönelik de “Çok maaş alıyorlar” dendiğini ifade ederek, “Bizi birbirimize kırdırıyorlar” dedi.
Okullara tuvalet kağıdı ve sabun alamayan bakanlığın, müdürlere tuvalet temizliği için dışarıdan hizmet alımı yapılması konusunda talimat verdiğini de kaydeden Gökçebel, öğretmenlere, tuvaletleri kapatıp belediyeye mühürletmesi çağrısında bulundu.

(tak)

Bu haber toplam 1328 defa okunmuştur