1. HABERLER

  2. SPOR

  3. “IOC kurallarına uygun bir MOK”
“IOC kurallarına uygun bir MOK”

“IOC kurallarına uygun bir MOK”

KKTC Milli Olimpiyat Komitesi (KKTC MOK) başkanlığına seçilen Serdar Savim hedeflerini açıkladı

A+A-

Savim, IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) kurallarına uygun tüzük ile KKTC MOK yönetiminde sorunları birlikte çözüp ve birlikte yönetme konusunda federasyonlarla görüş birliğine varıldığını belirtti

Necmi Belge
Geçtiğimiz günlerde, KKTC MOK başkanı Eyyüp Zafer Gökbilen’in sürpriz istifası ile tartışmalı bir süreçten sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Olimpiyat Komitesi (KKTC MOK) başkanlığına seçilen Serdar Savim, bu makama seçilmesinin ardından YENİDÜZEN’e açıklamalarda bulundu.
Serdar Savim, hedeflerinin Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) kurallarına uygun bir KKTC MOK olduğunu açıkladı.
Başkanlığa seçilmesi sürecinde önce, KKTC MOK eski ve onursal başkanı Eyyüp Zafer Gökbilen ile Genel Sekreteri Omaç Başat’ın istifa ettiklerini anımsatan Savim, bu süreç bağlamında önce, toplanan olağanüstü genel kurulun onayı ile kendisinin ve Mesut Günsevi’in yönetim kurulu üyeliklerine getirildiklerini anımsattı.
Bu sürecin tamamlanmasının ardından, tüzük gereği yönetim kurulunun tek aday olan kendisini gösterdiğini ve KKTC MOK başkanlığına getirdiğini belirten Savim, bilahare toplanan  olağanüstü genel kurulda yönetim kurulu üyeliklerine genel sekreterliğe Atila Mahmutoğlu, Mali Sekreterliğe Güner Burgul ve üyeliklere Çavlan Süerdem, Mesut Günsev ile avukat Sadi Çelebi’yi seçtiğini açıkladı. Savim, Genel kurul sonrası, istifasını sunan eski yönetim kurulu üyesi Osman Erçiner’in yerine ise, Dursun Koç’un seçildiğini de ifade etti.

Gökbilen’in istifası
Eski başkan Eyyüp Zafer Gökbilen’in istifası ile ilgili olarak da sorulan soruya yanıt veren Savim, Gökbilen’in bu yıl KKTC’de organize edilecek olan GTF Dünya Taekwondo şampiyonasının daha etkin bir şekilde yapılabilmesi için KKTC Tawkwondo Federasyonu başkanlığına aday olduğunu ileri sürdü.
Serdar Savim, KKTC Taekwondo Federasyonu başkanlığını sürürden Mustafa Aktuğ’un eşinin de rahatsızlığı nedeniyle, bu görevden ayrılmak istemesinin Eyyüp Zafer Gökbilen’in bu göreve getirilmesini tetiklediğini  belirtti.

“KKTC MOK uzun bir süre çatışmanın ve krizin merkeziydi”
Serdar Savim, KKTC MOK’un uzun bir süre çatışmanın ve krizin merkezi olduğunu iddia etti. CTP-BG hükümetleri döneminde önce spor federasyonlarının girişimiyle 67/99 sayılı yasada yapılan bir değişiklikle ayrı bir oluşuma gidildiğini anımsatan Savim ancak, iki başlı yönetimin kendilerini bir yargı sürecine taşıdığını ve kendi söylemiyle, hiç de arzu edilemeyecek bir şekilde siyasilerin müdahaleleriyle sorun çözülmek istendi.
Mevcut hükümet ise KKTC MOK leyhine olan bir mahkeme kararını baz alarak, yaptığı bir yasal değişiklikle KKTC MOK’u tek çatı altında toplamaya çalıştığını dile getiren Savim, bu  kararın da soruna çare olmamadığını ve tartışmaların devam ettiğini ileri sürdü.

Federasyonlar ile görüşülüyor
Savim, kendisinin başkan seçilmesinin ardından, spor federasyonlarının bir süre önce başlattığı süreç konusunda spor federasyonları sözcüsü Aşkın Burcu ile bir araya geldiklerini söyledi.
Bu görüşmede Savim , spor federasyonları sözcüsü Aşkın Burcu’nun kendisine, eski Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün tüm federasyonlara KKTC MOK tüzüğünün değişikliği konusunda söz verdiğini ilettiğini belirtti.
Bu bağlamda, Aşkın Burcu ile bir konsensusa vardıklarını dile getiren Savim, bu konsensusta KKTC MOK’u yeniden yapılanmasında hiçbir siyasi müdahale ve baskı olmadan, KKTC MOK’u federasyonlarla birlikte  yönetmeye ve sorunları da birlikte çözmeye karar verdiklerini söyledi. 

KKTC MOK’a yeni tüzük
Bu aşamada, KKTC MOK’un doğal üyeleri olan spor federasyonlarının üyelik konusunda hemen müracaatlarını yapmaları konusunda da anlaştıklarını ifade eden Savim daha sonra akademisyen ile hukukçulardan oluşacak bir komitede yeni bir tüzük hazırlanması konusunda görüşbirliğine vardıklarını dile getirdi.

IOC kurallarına uygun
Spor Federasyonları sözcüsü ile yapılan bu görüşmeyi de belirten Savim, komite adına uzlaşma ve diyalog yolunun seçildiğini ve KKTC MOK genel kuruluna etkin katılımın sağlanması ve yönetim kurulunda bu etkinliği artırma yolunda adımlar atıldığını açıkladı.
Savim son olarak, IOC kurallarına uygun tüzük ile KKTC MOK yönetiminde sorunları birlikte çözüp ve birlikte yönetme konusunda birleştiklerini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1162 defa okunmuştur