1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. İngiltere arşivleri incelemede
İngiltere arşivleri incelemede

İngiltere arşivleri incelemede

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk üyesi Küçük’ten açıklama

A+A-

Kıbrıs’ta 1963 ile 1974 yılları arasındaki kayıpların bulunması, kimliklendirilmesi ve ailelerine teslim edilmesi için çalışmalarını sürdüren Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk üyesi Gülden Plümer Küçük, İngiltere’nin Kıbrıs’la ilgili arşivlerinden yararlanmak üzere 18-22 Haziran tarihlerinde Londra’ya gidileceğini kaydetti.
TAK muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Küçük, arşivlerinden yararlanmayı düşündükleri ülkeler arasında İngiltere’nin de olduğunu belirtti.
İngiltere’nin hem Savunma Bakanlığı, hem de Dışişleri Bakanlığı ile görüşme talepleri olduğu, arşivlerle ilgilenen diğer birimlerle de görüşüleceğini dile getiren Küçük, Londra’da kurum ve kuruluşların temsilcileriyle de bir araya gelineceğini kaydetti.
Küçük, kurulan arşiv konusunda kurulan komitede bir Kıbrıslı Türk, bir de Kıbrıslı Rum üye olduğu bilgisini vererek, Birleşmiş Milletleri (BM) temsilen de bir üyenin 1 Haziran’da komitede çalışmaya başladığını söyledi.

“Arşivler konusundaki girişime olumlu yanıtlar geldi”
Yunanistan, Türkiye, İngiltere, Birleşmiş Milletler, Kızıl Haç, KKTC, Güney Kıbrıs ile ülkedeki kurum, kuruluş ve askeri birliklerin arşivlerinden faydalanmak için girişim başlatıldığını belirten Gülden Plümer Küçük, buralardan olumlu yanıtlar geldiğini söyledi.
Arşivler konusundaki çalışmanın uzun soluklu olacağını da ifade eden Küçük, sonuçların 1 yıldan sonra alınabileceğini belirtti.
 

Bu haber toplam 2258 defa okunmuştur