1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. İnce Av Katliamı
İnce Av Katliamı

İnce Av Katliamı

Sarpten: “Hükümet bir çuval inciri berbat etti”

A+A-

Biyologlar Derneği, “hükümetin attığı tüm adımlara gölge düşürecek nitelikte” bir karar olarak değerlendirdiği “ince av”ın açılması yönündeki kararı eleştirerek “hükümet bu kararı üretmekle bir çuval inciri berbat etti” dedi. Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten yaptığı yazılı açıklamada, her konuda sivil toplum ile görüş alış verişi yaparak bugüne kadar karar üreten hükümetin, “ince avın” açılması konusunda çevre örgütlerinin görüşlerini almadan karar almasından dolayı “hayal kırıklığına” uğradıklarını kaydetti.

Hükümetin böyle bir karara imza atarken ne denli bir ‘‘katliama’’ onay verdiğinin bilincinde olmadığını ileri süren Sarpten, Ağustos ve Eylül aylarının sonbahar göçünün yoğun olarak yaşandığı bir dönem olduğu ve bu kuşların göç ederken ülkeyi dinlenmek ve beslenmek amacıyla durak olarak kullandıklarına işarte ederek, bu mevsimde yapılacak avın sadece av kuşlarının değil, dünya mirası olarak kabul edilen diğer göçmen kuşların da zarar görmesine neden olacağını vurguladı.

“II. İnce Av” diye bilinen üveyik avının gerek göç mevsimine gerekse ülkede kuraklığın hat safhaya çıktığı döneme denk gelmesiyle ülkeye uygun bir av modeli olmadığının birçok kesim tarafından kabul gördüğüne dikkat çeken Sarpten, büyük av öncesinde bazı avcıların ince Avı bahane ederek kaçak av yapmasına da zemin hazırlanacağını kaydetti.

Bu kararın alınmasında “Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası”nın öngördüğü gereklerin de yerine getirilmediğini iddia eden Sarpten, “doğada avlanabilecek kadar üveyik veya fassa olup olmadığının araştırılmamış olmasına rağmen bu kuşlardan her avcı tarafından toplamda 40 tane vurulabileceğine” işaret etti.

Sarpten sözlerini söyle tamamladı:

“Bilinmelidir ki, derneğimiz hiçbir zaman körü körüne av karşıtı bir örgüt olmamış ve her zaman sürdürülebilir avcılıktan yana olmuştur. Ancak, Ağustos ayında böyle bir avın yapılması avcılık değil, sadece katliamdır. Tek temennimiz doğaya saygılı, gerçek avcıların hatalı ve yanlış kararlara itibar göstermeyerek yılın en sıcak günlerinin yaşandığı bu mevsimde ava gitmeyeceklerine olan inancımızdır. Zaten, ülkemizde 17 bin kayıtlı avcı varken geçtiğimiz yıl ince avda 2 binden az avcının avlanma ruhsatı çıkarması bu çağrımızın ne kadar haklı olduğunun göstergesidir. Umuyoruz ki, başta gerçek avcılar olmak üzere tehdit altında olan av ve yaban hayatını bütünüyle tehlikeye sokmak istemeyen herkes bu konuda üzerine düşeni yapacaktır”.(tak)

Bu haber toplam 2519 defa okunmuştur