İlgisizlik bıktırdı

İlgisizlik 'bıktırdı'

Henüz 25 yaşında olan ve atletizmin en yetenekli sporcuları arasında yer bulan Salih Kemaneciler “ilgisizlik ve sahip çıkılmamadan” dolayı 3 buçuk yıl önce bu sporu braktı İlgisizlik “bıktırdı” · Yaşadığı sakatlık

A+A-

KAYIP YILDIZLAR (2)

 

Henüz 25 yaşında olan ve atletizmin en yetenekli sporcuları arasında yer bulan Salih Kemaneciler “ilgisizlik ve sahip çıkılmamadan” dolayı 3 buçuk yıl önce bu sporu braktı

 

İlgisizlik “bıktırdı” 

 

·        Yaşadığı sakatlık nedeniyle beklediği ilgiyi bulamayan Kemaneciler, ilgisizlikten ve kendisine yapılan haksızlıklar onu atletizmden koparttı.

 

·        Bu işi yaptığı için asla para talep etmediğini söyleyen Kemaneciler, sadece sakatlığının giderilmesi içim yardım istediğini, fakat yetkililerin ilgilenmediğini vurguladı.

 

·        “Doping kullandığım ispat edilmedi. Test yaptırılmadı. Buna rağmen cezalandırıldım. Bu nasıl bir anlayıştır?”

 

 

Sinem BAŞTAŞ-Gürtap DAVUTOĞLU

 

Atletizmin parlayan yıldızlarından Salih Kemaneciler, henüz 22 yaşında atletizmden koptu… 800 metre, 1500 metre ve 3000 metre branşlarının  başarılı atleti Kemaneciler yurt içinde ve yurt dışında birçok başarılı derecelere imza attı. Rekortmen atlet 25 yaşında olmasına rağmen atletizme dönmeyi kesinlikle düşünmüyor.

Yaşadığı sakatlık nedeniyle beklediği ilgiyi bulamayan Kemaneciler, ilgisizlikten ve kendisine yapılan haksızlıklar onu atletizmden koparttı.

Gazimağusa’da gerçekleştirdiğimiz röportajda atletizmden neden uzaklaştığının sebeplerini açıklayan Kemaneciler, atletizmden kendisine kalan en büyük mirasın ise sabahları yataktan her kalktığında ayağında duyduğu “acı” olarak ifade ediyor.

 

“KEŞKE LİSEDEN SONRA BIRAKSAYDIM”

Girne Amerikan Üniversitesi’nde Spor Yöneticiliği bölümünde okuyan Kemaneciler, 1 yıl sonra askerliğe gidip biran önce hayata atılmayı ve düzenini kurmayı düşündüğünü, bu nedenle atletizme dönmeyi asla düşünmediğini söyledi.

Yaşadığı sakatlığın geçebilecek bir sakatlık olduğunu vurgulayan Kemaneciler, ancak hiç kimsenin kendisine sahip çıkmadığını buruk bir ifadeyle anlatıyor.

Bu işi yaptığı için asla para talep etmediğini söyleyen Kemaneciler, sadece sakatlığının giderilmesi içim yardım istediğini, fakat yetkililerin ilgilenmediğini ifade etti.

Kemaneciler konuşmasına devam ile, halen bu sakatlığı yaşadığını vurgularken, “Şimdi keşke liseden sonra atletizmi bıraksaydım diye düşünüyorum. Çünkü sabahları kalktığımda güne acı çekerek başlıyorum” dedi.

 

“HAKSIZLIĞA UĞRADIM”

Kemaneciler, atletizmin kendi içerisinde yaşadığı kötü rekabete değindi. Performansının çok yüksek olduğu dönemde, bazı atletlerin kendisine resmen çamur atarak, bir anda doping yaptırmak suçuyla karşı karşıya geldiğini anlattı.

Bazı atletlerin o dönemde yaptığı rekorlara yanaşan dereceler yaptığını hatırlatan Kemaneciler, bir anda bu rekortmen atletlerin 10 yılda yaptıkları dereceleri ben bir anda yapmışım ve buna bağlı olarak doping kullandığım gerekçesi ile aldığım maddi katkı kesildi.

“Doping kullandığım ispat edilmedi. Test yaptırılmadı. Buna rağmen cezalandırıldım” diyen Kemaneciler, bunun nasıl bir anlayış olduğunu sordu.

 

“ALTYAPIYA ÖNEM VERİLMELİDİR”

Atletizmde en büyük sıkıntının altyapıya gereken önemin verilmemesi olduğunu vurgulayan Kemaneciler, atletizme yeni sporcular yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Elit sporcuların yetişmediğine dikkat çeken Kemaneciler, yeni yetişecek olan çocuklara sahip çıkılması ve onlara yön verilmesi gerektiğini vurguladı.

Atletizm’de bir veya iki kişinin maliyeti çektiğini anımsatan Kemaneciler, bu atletlerin dışında kalanlara sanki hiç yokmuş gibi davranıldığını ve bunun atletizmi bitirdiğini sözlerine ekledi.

 

KISA SORULAR NET CEVAPLAR

 

·        SORU: Atletizmi bırakan genç yeteneklerdensin, peki ne zaman ve neden bıraktın ?

·        CEVAP: “Yaklaşık 3,5 yıl önce atletizmi bıraktım. Bırakmamdaki en önemli sebep sakatlanmamdı.  Geçebilecek bir sakatlıktı ama kimse bana sahip çıkmadı. Ben kimseden para istemedim sadece sakatlığımın giderilmesini istedim ama kimse ilgilenmedi. Zaten atletizmin bana kazandırdığı tek şey de bu sakatlıktır. Şimdi keşke liseden sonra atletizmi bıraksaydım diye düşünüyorum. Çünkü sabahları kalktığımda güne acı çekerek başlıyorum”

 

·        SORU: Bu sakatlığın giderilmesi için ne yapılması gerekir hiç araştırdın mı ?

·        CEVAP: “Ben kendi imkanlarımla yapılabilecek her şeyi yaptım. Ama olmadı. Tedavi olmam lazım. Bunun için farklı yöntemler var ancak yetkililer bana sahip çıkıp tedavimi yaptırmadılar. Buna rağmen tekrar  sakat sakat üç aylık bir çalışma ile yarışlara katıldım belki bizi fark ederler diye ama yine olmadı”

 

·        SORU: Şuanda ne yapıyorsun, zamanını nasıl değerlendiriyorsun ?

·        CEVAP: “GAÜ’de Spor Yöneticiliği okuyorum. Geziyorum ve spor yapıyorum.

 

·        SORU: Hayatında bundan sonraki hedeflerin nelerdir ?

·        CEVAP: “Okulumu bitirip askere gitmek ve iş hayatına atılmak. Bunun dışında çok fazla bir isteğim yok”

 

·        SORU: Sporda Ambargo var mı bu konu ile ilgili neler düşünüyorsun?

·        CEVAP: “Yaşanılan ambargolar ortada. Bunlara ilave edecek ekstra olarak kendi içimizdeki kötü rekabetten doğan, kendi içimizde yaptığımız ambargolardır. Maalesef 1-2 kişi bütün atletizmin maliyetini çekiyor. Onlar dışında kalanlara hiç yokmuş gibi davranılıyor. Buda bir şekilde atletizmi bitiriyor”

 

·        SORU: Bu gün sana atletizm dediğimiz zaman aklına neler gelir ?

·        CEVAP: “Benim aklıma sadece Meliz gelir.  Kimse beni yanlış anlamasın ama sanki sadece o bu sporu yaparmış gibi bir durum var”

 

·        SORU: Peki Atletizm için neler yapılmalı ?

·        CEVAP: “Alt yapıya önem vermeliyiz. Yeni sporcular yetiştirilmesi gerekir. Bunun içinde okullara yönelmesi gerekmektedir. Baktığınız zaman bizlerden sonra yetişen pek biri yok. Yeni yetişecek çocuklara sahip çıkılmalı onlara yön verilmeli ki yeni atletler yetişsin. Bu konuda öğretmenlere de büyük görev düşmekte. Ama görüyorum ki birkaç hoca dışında ilgilenen pek biri yok”

 

·        SORU: Sakatlığın giderilirse atletizme tekrar başlamayı düşünür müsün ?

·        CEVAP: “Tekrar başlamayı kesinlikle düşünmüyorum. 1 yıl sonra askere gideceğim. Zaten 25 yaşına geldik hala okuyoruz”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 787 defa okunmuştur