HÜKÜMET SOL AĞIRLIKLI

HÜKÜMET SOL AĞIRLIKLI

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas başkanlığında oluşturulan yeni hükümette yer alacak olan bakanlar resmen açıklandı. Koalisyonda yer alan DİKO partisinin, iki bakanını geri çekmesinin ardından yaşanan siyasi kriz ve bu krize çözüm bulunması için y

A+A-

 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas başkanlığında oluşturulan yeni hükümette yer alacak olan bakanlar resmen açıklandı.

Koalisyonda yer alan DİKO partisinin, iki bakanını geri çekmesinin ardından yaşanan siyasi kriz ve bu krize çözüm bulunması için yürütülen Hristofyas - DİKO arasındaki görüşmelerden sonuç çıkmaması ile DİKO’nun hükümetten çekilme kararı almasının ardından yeni kabine oluşumu için çalışmalar başlatılmıştı.

Habere göre yeni hükümetin, AKEL ve çevresinden kişilerin çoğunlukta bulunduğu sol ağırlıklı bir hükümet olduğu belirtildi.

Yeni kabineye, geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan genel seçimlerde AKEL - Yeni Dinamikler oy pusulasında yer alan EDİ Başkanı Praksula Antoniadu, EDİ üyesi Stavros Malas ile eski EDİ üyesi Efthimios Flurencos da dahil edildi.

Habere göre yeni bakanlar, Rum Başkanlık binasında saat 12:00’de düzenlenecek törenle yemin edecekler.

Yeni kabine şu isimlerden oluşuyor:

“Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Maliye Bakanı Kikis Kazamias, İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis, Savunma Bakanı Dimitris İliadis, Eğitim ve Kültür Bakanı Yorgos Dimosthenus, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Efthimios Flurencos, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Antoniadiu, Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Sofoklis Aletraris, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sotirila Haralambus, Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Lukas Luka, Sağlık Bakanı Stavros Malas”.

Bu haber toplam 1071 defa okunmuştur