HÜKÜMET KRİZİ

HÜKÜMET KRİZİ

Başkanlık sisteminin bulunduğu Güney Kıbrıs’ta, Dimitris Hristofyas başkanlığında AKEL-DİKO koalisyon hükümetinde krizin derinleşmesiyle kabinenin tamamı istifa etti. Koalisyonun küçük ortağı DİKO’nun dün gece hükümetteki iki bakanı Andonis

A+A-

 

Başkanlık sisteminin bulunduğu Güney Kıbrıs’ta, Dimitris Hristofyas başkanlığında AKEL-DİKO koalisyon hükümetinde krizin derinleşmesiyle kabinenin tamamı istifa etti.

Koalisyonun küçük ortağı DİKO’nun dün gece hükümetteki iki bakanı Andonis Pashalidis ve Hristos Patsalidis’i geri çekme kararı almasının ardından, bu sabah olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu Hristofyas’ın talebiyle istifasını sundu. Bu durumda kabinenin tamamı saat 11.00 sıralarında istifa ederken, Başkan Hristofyas’ın yeni kabine için çalışmaya başladığı bildirildi

(SAAT 11:18)

 

DİKO İKİ BAKANINI GERİ ÇEKTİ

Dimitris Hristofyas başkanlığındaki AKEL-DİKO hükümetindeki kriz derinleşiyor. DİKO Başkanı Marios Karoyan dün akşam, kabinedeki iki bakanı Andonis Pashalidis ve Hristos Patsalidis’i geri çekme kararı aldı.

DİKO Başkanı Marios Karoyan’ı en kritik noktada koalisyonu terk etmekle suçlayan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun DİKO’nun bakanlarını geri çekme hamlesine ilk tepkisi, hükümet ortağına kapıyı göstermek oldu.

Hristofyas gardını aldı ve kabine üyelerinin tamamından istifa etmelerini istemek üzere Bakanlar Kurulu’nu bu sabah olağanüstü toplantıya çağırdı. Hemen ardından ise DİKO’nun hükümette kalıp kalmayacağı açısından belirleyici olacak Köşk’teki koalisyon zirvesi yer alacak.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1356 defa okunmuştur