1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Hava nasıl olacak?
Hava nasıl olacak?

Hava nasıl olacak?

Alçak basınç sistemi ile ılık hava kütlelerinin etkisiyle açık ve az bulutlu havanın önümüzdeki hafta da süreceği, sıcaklığın ise 36 derece dolaylarında seyredeceği açıklandı.

A+A-

Alçak basınç sistemi ile ılık hava kütlelerinin etkisiyle açık ve az bulutlu havanın önümüzdeki hafta da süreceği, sıcaklığın ise 36 derece dolaylarında seyredeceği açıklandı.

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü’nün son tahminlerine göre, yarından itibaren bir haftalık sürede hava, açık az bulutlu geçecek. En yüksek hava sıcaklığı, iç kesimlerde 33- 36 derece, sahillerde ise 27-30 derece santigrat dolayında seyredecek.

Rüzgar, genellikle Güney ve Batı yönlerden orta kuvvette; periyodun ilk yarısında zaman zaman kuvvetli, yarın kısa süre fırtınamsı esecek.

Hafta sonu için, ultraviyole radyasyonunun “çok yüksek” olacağı ve gerekli tedbirler alınmadan, özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında 10 dakikadan fazla güneş altında kalınmaması uyarısı da yapıldı.

TOZ UYARISI

Öte yandan, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer, ülkenin bugünden itibaren toz fırtınasının etkisi altında bulunduğunu açıkladı.

Bakanlık, Çevre Koruma Dairesi Hava Kalitesi Ölçüm Ağından elde edilen sonuçlara göre son 24 saatte çapı 10 mikrometreden küçük olan partiküler madde konsantrasyonunun saatlik ortalaması; “Lefkoşa Bedrettin Demirel Caddesi’nde 245 µg/m ³ (mikrogram / metreküp), Lefkoşa Küçük Kaymaklı’da 158 µg/m ³, Gazimağusa’da 100 µg/m ³ , Girne’de 226 µg/m ³ , Güzelyurt’ta 146 µg/m ³, Kalecik’te 101 µg/m ³, Teknecik’te 164 µg/m ³ ve Alevkayası’nda 113 µg/m ³” değerine kadar ulaştığını duyurdu.

Partiküler gün sonunda madde konsantrasyonu için tespit edilen günlük ortalama sınır değer olan 50 µg/m³ değerinin üstüne çıkmasının beklendiği de belitildi.

Açıklamada, solunabilen küçük boyuttaki partiküler maddelerin sağlığa olan olumsuz etkilerinden dolayı özellikle toza karşı hassasiyeti olan kişilerle yaşlı ve çocukların bugünlerde zorunlu olmadan dışarıya çıkmamaları ve açık havada çalışmak zorunda olan kişilerin kendilerini koruyucu önlemleri almaları tavsiye edildi.

Hava kalitesi ile ilgili bilgiler www.cevre.gov.ct.tr adresinden takip edilebiliyor.

Bu haber toplam 1348 defa okunmuştur