1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘Hastane Yolsuzluğu’ YARGIDA
‘Hastane Yolsuzluğu’ YARGIDA

‘Hastane Yolsuzluğu’ YARGIDA

Mağusa Devlet Hastanesi’nde çalışan ve zimmetlerine para geçirdikleri gerekçesiyle tutuklanan zanlı E. Y ile M. Y, almış oldukları tutukluluk süresinin dolmasının ardından dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

A+A-

Mağusa Devlet Hastanesi’nde çalışan ve zimmetlerine para geçirdikleri gerekçesiyle tutuklanan zanlı E. Y  ile M. Y, almış oldukları tutukluluk süresinin dolmasının ardından dün yeniden mahkemeye çıkarıldı. “Kamu görevlisi tarafından sirkat”, “Evrak sahteleme”, “Sahtelenmiş evrakı tedavüle sürme” ve “ Sahtekarlıkla para temin etme” suçlamalarıyla dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlı Yalın ile Yahat, tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Zanlılar aleyhine yürütülen tahkikat tamamlandı
Meselenin tahkikat memuru Ahmet Hamdi Er, 2013 yılı Ekim ayı ile 2014 yılı Ağustos ayı içerisinde Mağusa Devlet Hastanesi Acil Servis Kayıt bölümünde çalışan zanlı M. Y’nin hastaneye tedavi için gelen sosyal sigortasız ve tam ücretli hastalardan tahsil ettiği paraları ve faturaları muhasebeye yatırmayarak zimmetine geçirip sirkat ettiğini açıkladı. Zanlı Yalın’ın gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini belirten Er, zanlı M.Y’nin hastalardan tahsil ettiği parayı zanlı E. Y verdiğini itiraf ettiğini açıkladı. Zanlılar aleyhine yürütülen tahkikatın tamamlandığını belirten Er, Maliye Bakanlığı Müfettişleri ile birlikte hastanede yürüttükleri soruşturmanın da devam ettiğini ve 3 bin TL tutarında faturaların bulunduğunu söyledi. Er, zanlıların tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakılmalarını talep etti.

Serbest kaldılar
Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Ayşen Toroslu, zanlıların kimlik, pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışlarının men edilmesine, 5’er bin TL nakdi teminat ödemelerine ve 2’şer KKTC vatandaşının 50’şer bin TL şahsi kefalet senedi imza etmesine emir verdi.

E.Y: “Komplo kuruldu, alnım açıktır…”
E.Y, serbest kalmasının ardından basına açıklamalarda bulundu. Yaşanan süreci anlatan E.Y, “Açık ve net burada  Başhekimin komplosu var. Beni ve ailemi maddi ve manevi yıpratmaya çalışıyorlar. Benim anım açıktır. Mahkemeye başım dik çıktım” dedi. Tutuklu kaldığı 9 gün içerisinde ifadesine başvurulmadığını ileri süren E.Y, kendisine dava okunmadığını da söyledi. Hastanede yaşanan olayların 4-5 ay önce ortaya çıktığını dile getiren E.Y, kendisiyle birlikte tutuklanan M.Y paraları sirkat ettiğinin bilindiğini ancak sadece Başhekimin bilmediğini iddia etti. Bazı gazetecilerin kendisini arayıp hastanede yaşanan usulsüzlükle ilgili soru sorduklarını ifade eden E.Y, gazetecilere böyle bir olayın yaşandığını ve bu işin üzerine gidilerek ortaya çıkarılmasını istediğini dile getirdi. Usulsüzlük olayının basına yansımasından sonra Maliye Bakanlığı’ndan müfettişlerin geldiğini belirten E.Y, müfettişlerin dosyaları incelemesinin ardından 2012 yılından bu yana kayıp faturaların olduğunun tespit edildiğini söyledi.

“Haksız yere ek mesai elde ettiler…”
E.Y, Acil servis Ön Kayıt Bölümü’nde 6 aylık nöbet listelerinde çalışma yaptığını dile getirerek, yaptığı çalışmada bazı kişilerin isimlerinin karalandığını ve kendi isimlerini yazmak suretiyle haksız yere ek mesai elde ettiklerini tespit ettiğini ileri sürdü.
Yaptığı çalışmaları dosya haline getirerek Başhekim Yardımcısı’na verdiğini belirten zanlı Başhekim Yardımcısının kendisine “Bu usulsüzlüklerin üzerine gidersen seni yerler” dediğini iddia etti. Haksız ek mesai elde etme meselenin ortaya çıkmasının ardından haksız yere ek mesai yazanlar için 5 ay geri tarihli izin yazıldığını ileri süren zanlı bu izinlerin Başhekim tarafından imzalanarak bakanlığa gönderildiğini söyledi. Ek mesai konusu ile ilgili olarak bakanlık tarafından arandığını dile getiren E.Y,  “O günden sonra Başhekimin hedefi haline geldim. Bakanlığa bilgi verdim diye Başhekim beni odasına çağırdı ve bana hesap sordu” dedi.

“Aleyhime yalan ifade verdiler…”
Hastanede yaşanan usulsüzlük olaylarının günlerce basında yer aldığını söyleyen zanlı basına bilgi verdiği gerekçesiyle hedef haline geldiğini vurgulayarak, M.Y ile E.Ö’nün  kendisi aleyhine yalan ifadeler verdiğini ileri sürdü. M.Y’nin yalan ifade verdiğini yineleyen E.Y, tutuklu bulundukları süre içerisinde M.Y’nin  kendisine “Abi mecbur kaldı. Beni bu yalanı söylemeye ittiler” dediğini ileri sürdü. .E. Y, bu olayları basına sızdırdığı için M.Y’nin kendisine diş bilediğini dile getirdi. E. Y, ortada ses kaydı olduğunu söyleyerek “Ben devamlı M’yi arardım ‘Bu işte yalnız yanma. Birileri varsa onları da ortaya at’ dedim. O da beni ortaya attı” dedi. Maddi ve manevi olarak yıpratıldığını yineleyen E.Y , “Birileri hala daha korunuyor. Birleri M.Y’ye  güvence veriyor. Benim elimde 6 aylık hazırladığım dosyalarla ilgili belgeler var” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1736 defa okunmuştur