1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Halk panikte
Halk panikte

Halk panikte

Gazimağusa Hastanesi yetkilileri, aldıkları idari bir kararla grip belirtisi gösteren hastaları ayrı bir serviste gözetim altına aldı.

A+A-

Polis Müfettiş Muavini Kemal Erüreten’in domuz gribi nedeniyle yaşamını kaybetmesi nedeniyle, Gazimağusa’da her grip olayını domuz gribi olarak algılayan vatandaşlar hastaneye akın ediyor

Sevgi YALMAN


Polis Müfettiş Muavini Kemal Erüreten’in (57) HINI virüsünden (domuz gribi) yaşamını kaybetmesi nedeniyle Gazimağusa’da panik yaşanıyor. Gazimağusa’da her grip vakasını domuz gribi olarak algılayan vatandaşlar, hastaneye akın ediyor. Önceki akşam, aynı aileden aralarında 4 çocuğun da bulunduğu 6 kişinin yüksek ateş nedeniyle Gazimağusa Hastanesi, Göğüs Servisine yatırılarak tedavi altına alınması domuz gribi paniğinin yeniden hortlamasına yol açtı.
Erüreten’in, karın ağrısı şikayetiyle gittiği Gazimağusa Hastanesi’nde, çok kısa bir süre içinde solunum yetmezliği yaşaması ve kaldırıldığı Lefkoşa Hastanesi’nde yaşamını kaybedip, daha sonra Türkiye’de yapılan tahlillerde kanında HINI virüsü(Domuz gribi) tespit edilerek domuz gribinden öldüğünün kesinleşmesi sonrasında Gazimağusa Hastanesinde alınan önlemler devam ediyor.
Hastane yetkilileri, aldıkları idari bir kararla grip belirtisi gösteren acil hastaları ayrı bir serviste gözetim altında tutuyor. 6 yeni ateşli grip vakasının gelmesi üzerine önceki akşam, saat 01.00 sıralarında göğüs servisinde yatan hastalar, önlem amacıyla diğer servislere taşındı .
Doktorların gözetim altında tuttuğu 6 hastanın durumlarında şimdilik kötüye bir gidişin olmadığı belirtildi.

Belirtiler aynı
HINI virüsü, insandan insana, mevsimsel griple ayni şekilde, öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşır. Domuz gribinin belirtileri diğer grip belirtilerine benzer. Belirtileri arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı,baş ve yaygın vücut ağrısı ile yorgunluk sıralanır. Uzmanlar, bazı durumlarda kusma ve ishal de görülebileceğini belirtirken acil müdahale gerektiren belirtilerin erişkin kişilerde ve çocuklarda farklı olduğuna dikkat çekiyor. Erişkinlerde, zor nefes alma veya nefes darlığı, bilinç bulanıklığı ve sık, uzun süreli kusma belirtilerinin domuz gribi şüphesini artırdığını vurgularken çocuklarda da vücutta solgunluk, hızlı veya zor nefes alma, uykuya meyil,huzursuzluk,yüksek ateş ve yüksek ateşle birlikte vücutta döküntü belirtileri görüldüğü vurgulanıyor.

Bu haber toplam 1528 defa okunmuştur