HABERSİZ İZİN İSYAN ETTİRDİ

HABERSİZ İZİN İSYAN ETTİRDİ

İnönü’de taş ocağı kurulmasına izin verilmesi, köylüler tarafından protesto edildi. Pankartlı ve maskeli eylem yapan köylüler, taşocağının evlere ve arazilere mesafesinin ancak 200 metre olduğuna dikkat çekerek, iznin iptal edilmesini talep ettiler.

A+A-

 

İnönü’de taş ocağı kurulmasına izin verilmesi, köylüler tarafından protesto edildi. Pankartlı ve maskeli eylem yapan köylüler, taşocağının evlere ve arazilere mesafesinin ancak 200 metre olduğuna dikkat çekerek, iznin iptal edilmesini talep ettiler.

“Çevreyi Nasıl Bulmak İstiyorsan Öyle Bırak”, “Çevre Miras Değil, Gelecek Nesillere Emanettir. Emanete İhanet Olmaz”, “Doğadan Ayrılmak, Mutluluktan Ayrılmaktır”, “Çevre Herkes İçindir. Tabiatın Korunması İnsan Sağlığının Sigortasıdır” yazılı pankartlarla eylem yapan köylülere CTP-BG Gazimağusa milletvekilleri Ferdi Sabit Soyer, Sonay Adem, Arif Albayrak ve Teberrüken Uluçay ile ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da katılarak destek verdi.

Konuyla ilgili araştırmalar yaptıklarını anlatan İnönü Belediye Başkanı Ali Yöncü, Yeşil Barış Hareketi, Biyologlar Derneği, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve diğer sivil toplum örgütleriyle görüşmelerinden ortak bir sonuç çıktığını belirtti. Yöncü, “Burada taş ocağının açılması insan sağlığı, doğa ve çevre açısından felaket olur” dedi.

Yöncü, taş ocağı tozlarının vücuttan atılmadığını, zamanla kansere neden olduğunu ve solunum sorunları olanları da zora soktuğunu belirterek, böyle bir iznin nasıl verildiğini anlayamadıklarını söyledi.

Yöncü, söz konusu iznin muhtar, belediye başkanı ve halkın haberi olmadan verildiğini kaydederek, izin iptal edilene kadar mücadelenin süreceğini kaydetti.

VATANDAŞA KULAK VERİN

Eyleme destek veren ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da, köyde taş ocağı açılması yönünde alınan karara vatandaşın tepkisi olduğunu belirtti.
Avcı, Mesarya bölgesine, köyün dibinde ve evlerin de yanında taş ocağının çalıştırılmasının artı ve eksilerinin çok iyi düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

KARAR YANLIŞ

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, halkın tepkide haklı olduğunu, köylünün haberi ve bilgisi olmadan alınan kararın yanlış olduğunu söyledi.
Soyer, köye ve yerleşim alanına taş ocağı izni vermekle hükümetin büyük hata yaptığını, insanların katılımı olmadan alınan kararın demokrasiye de uymadığını kaydetti.

Soyer, hükümetin aldığı karardan geri dönmesini temenni ettiğini de ekledi.

CTP- BG Milletvekili Arif Albayrak da, köylünün çevre duyarlılığını takdir etmek gerektiğini belirterek, kararlılık sürdürüldüğü takdirde köylünün lehine sonuçlanacağına inandığını ifade etti.

100 metre yakında yerleşim yerleri ve araziler olduğunu söyleyen Albayrak, “2011 ülkede çevre yılı ilan edildi ama yapılan uygulamalar ve verilen izinlerle çevre felaketine doğru gidiliyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1037 defa okunmuştur