1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Güvensizlik önergesine çiftçiden destek
Güvensizlik önergesine çiftçiden destek

Güvensizlik önergesine çiftçiden destek

“İnsanımızı yollara dökme taraftarı değiliz ama ne yazık ki bu ülkede çiftçiye de hayvancıya da yaşam hakkı tanınmıyor…”

A+A-

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, UBP içindeki "muhalif" gruba “güvensizlik önergesi”ni Cumhuriyet Meclisi’ne sunma çağrısında bulundu, muhalefet partilerinin önergeye destek vermesini istedi…

Kabakçı: “UBP hükümetinin topluma verebileceği hiç bir şey kalmadı…”

“Birlik 10 Haziran’da eyleme gidecek…”

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) içindeki muhalif gruba “Güvensizlik Önergesi”ni Cumhuriyet Meclisi’ne sunma çağrısında bulunarak, muhalefet partilerinin önergeye destek vermesini istedi.
Kabakçı, UBP Hükümeti’nin topluma verebileceği hiç bir şey kalmadığını iddia etti.
Erken seçimin kaçınılmaz olduğunu, ülke insanının günden güne umutsuzluğa sürüklendiğini ifade eden Alican Kabakçı, bugün Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, hükümetin son günlerde aldığı kararları eleştirdi.
Kabakçı, üreticilerin taleplerinin ısrarla reddedildiğini söyleyerek hükümete verdikleri sürenin dolduğunu vurguladı, 10 Haziran’da çiftçilerin eyleme gideceğini açıkladı.
Alican Kabakçı üreticinin hakkını aramaktan başka çaresi kalmadığını söyleyerek “İnsanımızı yollara dökme taraftarı değiliz ama ne yazık ki bu ülkede çiftçiye de hayvancıya da yaşam hakkı tanınmıyor” dedi

“Kendi bildiğini yapıyorlar…”
Kuraklık bölgelerinin henüz açıklanmadığını, bölgelerdeki zarar oranına göre üreticiye ödenecek miktarın belirlenmediğini anlatan Kabakçı, hükümetle birliğin ürün fiyatlarında uzlaşıya varamadığını dile getirdi, hükümeti kendi bildiğini yapmakla suçladı.

“30 TL’lik doğrudan gelir desteği yeterli değil”

Bakanlar Kurulu’nun kararlarını da eleştiren Alican Kabakçı, Doğrudan Gelir Desteği’nin 3 yıldan beridir 30 TL olduğunu ifade ederek, verim konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığı bir yılda söz konusu miktarın yeterli olmadığını savundu.
Tarım arazilerinin günden güne inşaat sektörüne kaydırıldığını dile getiren Kabakçı, hükümetin tarımla ilgili politikasını eleştirdi, siyasilerin açıklamaları ile bir yer varılamayacağını, somut projelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Akaryakıt zammını eleştirdi

Akaryakıta yapılan zammı da eleştiren Alican Kabakçı, yarın yapılacak “Organik Tarım Çalıştayı”na değinerek, “Bir taraftan organik tarımı ön plana çıkarmak isteyen hükümet bir taraftan da organik tarımda kullanılması kabul edilen Euro Dizel’in fiyatını tavana çıkarıyor” dedi.

“Geçim sıkıntısı var…”

Somun ekmeğin fiyatının 85 kuruştan 1 TL’ye yükseltilmesine de değinen Kabakçı, buğdayın üreticiden ucuza alındığı, ekmeğinse tüketiciye pahalıya satıldığını savundu.
Fiyatlarla ilgili örnek veren Alican Kabakçı, 50 kilo buğdayın 35 TL’ye satın alındığını, 50 kilo undansa yaklaşık 240 somun ekmek yapıldığını söyledi.
Kabakçı,“Ailesi kalabalık olan asgari ücretli bir işçi nasıl ekmek satın alacak?” diye sordu.
Ülkedeki geçim sıkıntısına dikkat çeken Kabakçı, hayvan üreticilerinin de zor durumda olduğunu kaydetti. TAK

Bu haber toplam 1138 defa okunmuştur