1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Gürkut: Koruyucu Hekimliğe önem verilmeli… Sigara en yaygın kanserojen…
Gürkut: Koruyucu Hekimliğe önem verilmeli… Sigara en yaygın kanserojen…

Gürkut: Koruyucu Hekimliğe önem verilmeli… Sigara en yaygın kanserojen…

Birlik Genel Sekreteri Özlem Gürkut imzasıyla yayınlanan bildiride, koruyucu hekimliğin önemine vurgu yapıldı.

A+A-

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB), “1–7 Nisan Kanser Haftası” nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

Birlik Genel Sekreteri Özlem Gürkut imzasıyla yayınlanan bildiride, koruyucu hekimliğin önemine vurgu yapıldı.

Kanserin, tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de ölüm nedenleri arasında ilk sıralara yerleştiğine işaret eden Gürkut, “bu durumda tanınma ve teşhis olanaklarının artmasıyla toplumun giderek yaşlanmasının ve kanserojenlerin yaygınlaşmasının etkili olduğunu” ifade etti.

Özlem Gürkut, kanser oluşumunda insanın genetik yapısı yanında çevresel faktörlerin de önemli etkisi olduğunu kaydederek, hastalığın oluşmasını önlemek için yiyecekleri, suyu ve havayı kirleten kanser yapıcı maddelerin ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

SİGARA EN YAYGIN KANSEROJEN

Sigara ve diğer tütün ürünlerinin bilinen en yaygın kanser yapıcılardan olduğuna işaret eden Gürkut, ülkede sigara ve tütün ürünlerinin sebep olduğu akciğer, gırtlak, mesane, dudak, ağız boşluğu, meme kanseri gibi kanserlerin sıklıkla görüldüğünü kaydetti.

2008 yılından beri yürürlükte olan ‘Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası’nın tam olarak uygulanması gerektiğini ifade eden Özlem Gürkut, sigara ve tütün kullananların da korunması ve bu zararı kanıtlanmış alışkanlıktan biran önce kurtarılmalarının önemine vurgu yaptı.

BESLENME ÖNEMLİ

Gürkut, beslenme alışkanlıklarının da kanser oluşumunda etkili olduğunu hatırlatarak, doğal ürünlerin tercih edilmesini önerdi.

Pestisitler, zirai mücadele ilaçları, gıda güvenliği ve su güvenliği konularının Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin önem verdiği konular olduğunu kaydeden Gürkut, birlik olarak Tarımsal İlaçları Denetleme Kurulu’na girmek için yaptıkları başvurunun yanıtını beklediklerini belirtti.

Obezitenin de kanser için risk faktörleri arasında sayıldığını belirten Gürkut, sağlıklı beslenme ve sporun önemine vurgu yaptı.

GÜNEŞ RİSK FAKTÖRÜ

Gürkut, güneş ışınlarının da cilt kanseri oluşumunda etkili olduğunu ifade ederek, yeterli koruma faktörlü ve hem UVA hem de UVB’ye etkili güneş koruyucularının hem yaz, hem de kış aylarında kullanılmasını tavsiye etti.

İlkokul üniformalarına şapkanın da dâhil edilmesini öneren Gürkut, yaz aylarında 11.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması gerektiğini kaydetti.

CEP TELEFONLARINA DİKKAT

“Cep telefonlarının kullanımının insan sağlığına olumsuz etkilerini gösteren bilimsel veriler gün geçtikçe çoğalmaktadır” ifadelerini kullanan Özlem Gürkut, çocukların cep telefonlarının olumsuz etkilerinden erişkinlerden daha fazla etkilendiklerine işaret etti.

Cep telefonlarının kulaklık gibi aksesuarlarla kullanılması gerektiğini belirten Gürkut, baz istasyonları ve benzeri elektromanyetik alanların beyin tümörü, lenfoma, cilt kanseri, lösemi riskini artırdığını, genetik yapıya, hücrelere zarar verdiğini, kan beyin bariyerini bozduğunu, uyku düzenini etkilediğini, dikkat eksikliği ve hiper aktiviteye neden olduğunu gösteren yayınlar bulunduğunu aktardı.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Kanser tedavisinin zahmetli pahalı bir tedavi olduğuna işaret eden Gürkut, tedavi yöntemlerinde önemli ilerlemeler sağlansa da erken tanının hala en önemli başarı kriterlerinden biri olduğunu kaydetti.

Gürkut, kanser erken tanı, tarama ve kayıt-istatistik birimlerinin yaygın olarak oluşturulması ve etkili biçimde çalıştırılmasının devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini ifade ederek, her sağlıklı bireyin 40 yaşından itibaren kanser tarama programlarına dâhil olması gerektiğini belirtti.

Ailesinde kanser vakaları görülenlerin uzman yardımı alarak daha erken yaşlardan itibaren uygun şekilde taranmasını öneren Gürkut, erkeklerin prostat ve kalın bağırsak kanseri; kadınların meme, rahim ağzı ve kalın barsak kanseri; sigara kullananların akciğer kanseri yönünden uygun tetkiklerle kolayca taranmalarının mümkün olduğuna değindi.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Özlem Gürkut, ülkede kansere karşı toplumsal bir seferberlik oluşturulması gerektiğini sözlerine ekleyerek, ilgili tüm bakanlık, kurum, kuruluş, birim ve kişilerin katılımı ile ulusal bir kanser politikası oluşturulması ve gereken adımların hızla atılması gerektiğini kaydetti.

(tak)

Bu haber toplam 1111 defa okunmuştur