1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güneyde mevduat krizi
Güneyde mevduat krizi

Güneyde mevduat krizi

100 bin Euro’nun altındaki mevduatlardan yapılacak kesintinin yüzdelik olarak sıfıra yakın bir oran olması öngörülüyor

A+A-


Güney Kıbrıs’taki bankalardaki mevduatlardan vergi adı altında yapılacak tıraşlamalar konusunda Euro Grubu ve Troyka’nın tutum değiştirdiği, 100 bin Euro’nun altındaki mevduatlardan yapılacak kesintinin yüzdelik olarak sıfıra yakın bir oran olmasının öngörüldüğü bildirildi.

Rum haber kaynaklarına göre, Kıbrıs Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris, mevduatların tıraşlanmasına ilişkin yasa tasarısı, kıbrıs Rum Meclisi Maliye Komitesi’nin bugünkü toplantısında ele alındığı sırada yaptığı açıklamada, Euro Grubu ve Troyka’nın, Kıbrıs Rum bankalarındaki mevduatların tıraşlanmasına ilişkin tutum değişikliğine gittiklerini açıkladı.

Sarris, dana önce tüm mevduatlardan tıraşlama yapılmasını talep eden Euro Grubu ve Troyka’nın, şimdi 100 bin Euro’nun üzerindeki mevduatlardan yapılacak kesintiyle ihtiyaç duyulan paranın sağlanabileceğine inandıklarını belirterek, Euro Grubu ve Troyka’nın bu tutum değişikliğini, Avrupa Birliği Ekonomi ve Mali İşler Komiseri Olli Rehn ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesiyle de doğruladığını ifade etti.

Sarris, hükümet olarak, garanti kapsamında bulunan 100 bin Euro’dan az mevduatlardan yapılacak tıraşlanmanın yüzdelik olarak sıfıra yakın bir rakam olması ve 100 bin Euro’dan fazla olan mevduatlardan daha fazla kesintiye gidilmesi yönünde çalışma yürüttüklerini belirtti. (tak/rb)

Bu haber toplam 1526 defa okunmuştur