1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güneyde bankalar krizi
Güneyde bankalar krizi

Güneyde bankalar krizi

“Laiki Bankası” ile “Kıbrıs Bankası”na kayyum atandı

A+A-

Güney Kıbrıs Merkez Bankası, İyileştirme Makamı sıfatı ile “Laiki Bankası” ile “Kıbrıs Bankası”na kayyum atadığını açıkladı.

Güney Kıbrıs haber kaynaklarına göre Güney Kıbrıs Merkez Bankası iyileştirme tedbirlerinin icrası için “Kıbrıs Bankası”na Dinos Hristofi’yi; “Laiki Bankası”na da Antri Andoniadu’yu kayyum atadığını atadı.

Bu arada “Kıbrıs Bankası” Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Artemi’den sonra Yönetim Kurulu üyesi Vasilis Rologis’in de görevinden istifa ettiği haber verildi.

“KIBRIS BANKASI” ÇALIŞANLARI MERKEZ BANKASI ÖNÜNDE EYLEM YAPIYOR

“Kıbrıs Bankası” çalışanları,  Merkez Bankası önünde toplanarak Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis’in, “Kıbrıs Bankası”nın geleceğine ilişkin emrini (kayyum atama) iptal edene kadar banka önünde kalacaklarını açıkladı.

“Kıbrıs Bankası” çalışanları adına konuşan bir çalışan eylemcilerden, gerek SMS’lerle gerek başka yöntemlerle bütün Rumları Merkez Bankası önüne toplamaya çağırdı. Eylemciler, Merkez Bankası Başkanı Dimitrisdis’i istifaya çağıran pankartlar açtı.

Banka çalışanlarının temsilcileri, heyetlerinin “Kıbrıs Bankası” Yönetim Kurulu tarafından kabul edildiğini ve taleplerinin desteklendiğini belirterek Yönetim Kurulu üyelerinin çoğunun istifa etmek niyetinde olduğunu açıkladılar. Temsilciler, Merkez Bankası’nın tasfiye memuru atadığı “Laiki Bankası”nın aksine “Kıbrıs Bankası”na kayyum atadığını söylediler.

MENKUL KIYMETLER BORSASI İŞLEMLERİNİ DURDURDU

Bu arada Güney Kıbrıs  Menkul Kıymetler Borsası Yönetim Kurulu, piyasasının iyi işleyişini güvence altına almak maksadıyla, borsanın bugünkü ve yarınki işlemlerini ertelemeye karar verdi. (tak)

Bu haber toplam 1881 defa okunmuştur