1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güney "Mevduat Krizi'nden çıkış arıyor
Güney Mevduat Krizinden çıkış arıyor

Güney "Mevduat Krizi'nden çıkış arıyor

Güney Kıbrıs’ta sıradan mevduat sahipleri vergilendirmeden muaf tutulabilir ancak hükümeti 6 milyarlık bir meblağın nereden bulacağını göstermesi gerekiyor.

A+A-

AB ve Uluslararası Para Fonu, Güney Kıbrıs’a, mali krizden kurtulabilmesi için, ihtiyacı olan 17 milyar Euro yerine 10 milyar Euro borç verme, bunun karşılığında da bankalardaki mevduat sahiplerinin hepsinin bir defaya mahsus vergilendirmesini önerisi ile ilgili görüşmeler dün akşam da devam etti.

Güney Kıbrıs yönetimi, AB’nin teklifini değiştirme umuduyla, dünkü meclis toplantısını bugüne ertelemişti.
Gelişmeler, Avrupa’dan Amerika’ya kadar tüm önde gelen medya kurumlarında, sıradan mevduat sahiplerine de fatura çıkarılmasından, mevduat sahiplerinin vergilendirilmesi önerisinin borsaları etkilemesinden dolayı geniş yer aldı.


Blooberg’e göre, AB Liderlerinin Brüksel’de dün yer alan görüşmesinin ardından Eski Euro Grubu (AM Maliye Bakanları Grubu) Başkanı Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum kemsine verilecek kredi paketi kapsamında, mali piyasalarda dengesizlikler yaratacağından AB liderlerinin bono sahiplerini kayba uğratmaktan kaçınması gerektiğini söyledi.


SOSYAL ADALETSİZLİK

Euronew’a göre, Juncker, 100 bin Euro altındaki mevduatların da vergilendirilmesinin sosyal adaletsizlik yaratacağını iddia etti.
Reuters’in verdiği haberde, Avusturya Maliye Bakanı Maria Fekter’in, küçük mevduatların dahi vergilendirilmesi kararının kamuoyu güvenine darbe vurduğunu söylediği belirtildi.
BBC, ABD, Asya ve Avrupa borsalarındaki hisse senetlerinin  değerlerinin Güney Kıbrıs’taki belirsizlik nedeniyle düşüşte olduğunu yazdı.

EURO GRUB

Sitedeki habere göre, Euro Grup, dün akşam gerçekleştirdiği telefon konferansının ardından, ihtiyaç duyulan (5.8 milyar Euro) meblağ başka yerlerden çıkarıldığı takdirde,  100 bin Euro altındaki hesapların vergilendirilmemesini kabul ettiğini açıkladı.
Daha önce ise Avrupa Komisyon Sözcüsü Simon O’Connor, Euro Gurubu kararlarına destek belirterek, Güney Kıbrıs’a verilecek borçla ilgili orijinal kararların, Güney Kıbrıs da dahil Avrupa Bölgesi tüm üyelerin oybirliği ile alındığını söyledi.


RUS MEVDUATLARININ KAYBI 2 MİLYAR EURO’YU BULABİLİR

BBC’ye göre, Rus Maliye Bakanı Anton Siluanov, Güney Kıbrıs Yönetimi ile ilgili sürece dahil edilmeleri konusunda anlaşmalarına rağmen, Rusya’nın görüşmelere davet edilmediğini söyledi.
Habere göre, finans kuruluşlarını derecelendirme ajansı Moody’s tahminine göre, Rus işadamlarının Kıbrıs Rum bankalarındaki 19 milyar civarındaki mevduatlardan 2 milyar kaybedebilir. (tak)

Bu haber toplam 1516 defa okunmuştur