1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güney, Kıbrıs Lirası'na mı dönüyor?
Güney, Kıbrıs Lirasına mı dönüyor?

Güney, Kıbrıs Lirası'na mı dönüyor?

Kiprianu, AKEL’in çalışmasını, Güney Kıbrıs’ın Euro para biriminden çıkmasıyla ilgili koordinatları içeren bir yol haritası olarak ortaya koydu

A+A-

AKEL partisinin, Euro bölgesinden çıkılması ve liraya geri dönülmesi konusunda hazırladığı yaklaşık 80 sayfalık çalışmayı, dün Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis ile siyasi partilere ilettiği haber verildi.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, çalışmaya eşlik eden mektubunda, memorandumdan kurtulmakla ilgili yol haritasının benimsenmesi için, siyasi güçlerin tümünün harekete geçmesi gerektiğine işaret ettiğini yazan Politis, Kiprianu’nun AKEL’in çalışmasını, Güney Kıbrıs’ın Euro para biriminden çıkmasıyla ilgili koordinatları içeren bir yol haritası olarak ortaya koyduğunu belirtti.


Gazete, Kiprianu’nun Anastasiadis’ten, fikir teatisinde bulunmaları için Ulusal Konseyi toplantıya çağırmasını da istedi.


AKEL’in Euro’dan çıkılmasıyla ilgili önerisinin; Euro para biriminde kalınmasına, önemli egemenlik ve refah kaybı, aynı zamanda sosyal sefaletin güçlenmesinin eşlik edeceği tespitiyle başladığını yazan gazete, AKEL’in, yerli paranın geri gelmesinin, gelecekle ilgili umut ve kalkınma olanağı verdiğini savunduğunu ekledi.
Memorandumdan çıkılmasının, Troyka’nın doğal gazdan faydalanılmasıyla ilgili dayatmalarını yok etmekte olduğunu savunan AKEL, Güney Kıbrıs’ın AB ile Euro bölgesinden çıkış konusunu müzakere etmesi önerisinde de bulundu.(tak)

Bu haber toplam 1813 defa okunmuştur