1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güney Kıbrıs Avrupa'da sanık sandalyesinde
Güney Kıbrıs Avrupada sanık sandalyesinde

Güney Kıbrıs Avrupa'da sanık sandalyesinde

Kıbrıs Rum Hükümeti Avrupa Komisyonu’nun sanık sandalyesinde

A+A-

Kıbrıs Rum Hükümeti’nin, Güney Kıbrıs’ın  “Münhasır Ekonomik Bölgesi - MEB” içerisindeki faaliyetlere destek hizmetleri sunan şirketlerin Larnaka Limanı’ndaki yerleşkeleriyle ilgili icraatları konusunda Avrupa Komisyonu’nun sanık sandalyesinde bulunduğu bildirildi.

Haravgi gazetesi “Larnakalıların Şikayetleri Komisyon’a” başlığıyla manşetten verdiği ve iç sayfasında ayrıntılar aktardığı haberinde, edindiği bilgilere göre Larnakalı örgütlenmiş grupların Komisyon’a, Rum Hükümeti’nin, Larnaka Limanı’nı doğalgaz çıkarma faaliyetlerine destek veren üsse çevirme kararıyla insan haklarını ve yasaları ihlal ettiğine dair şikayette bulunduğunu yazdı.

Komisyon’un incelemekte olduğu bu şikayetin “LarnakaAct and concerned citizens and parties” imzalı olduğunu kaydeden gazete, 48 sayfalık bir metnin söz konusu olduğunu belirtti.

Bu arada Avrupa Komisyonu’na yapılan şikayet dışında konuyla ilgili yurtiçinde de şikayetler olduğunu aktaran gazete, Larnaka Belediyesi’ndeki AKEL Belediye Meclis Grubu’nun, limandaki yasadışı faaliyetlerle ilgili Rum İçişleri Bakanı, Sayıştay ve Ombudsman’a şikayet mektupları gönderdiği kaydetti.
Haberde örgütlü gruplar dışında vatandaşların bireysel olarak da Larnaka Belediyesi’ne limandaki gelişmelerle ilgili protesto mektupları gönderdiği belirtildi.
(tak)

Bu haber toplam 1468 defa okunmuştur