1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Gözler yine Nadir'de
Gözler yine Nadirde

Gözler yine Nadir'de

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesinin haberinde, şirketi Polly Peck'ten zimmetine para geçirdiği gerekçesiyle 10 yıl hapis cezası alan ve bu cezasını Türkiye'de çekmek isteyen Asil Nadir'in talebinin İngiltere Adalet Bakanı Chris Grayling tarafından k

A+A-

Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir'in cezasını Türkiye'de çekme talebinin İngiltere Adalet Bakanlığı tarafından reddedildiği öne sürüldü.

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesinin haberinde, şirketi Polly Peck'ten zimmetine para geçirdiği gerekçesiyle 10 yıl hapis cezası alan ve bu cezasını Türkiye'de çekmek isteyen Asil Nadir'in talebinin İngiltere Adalet Bakanı Chris Grayling tarafından kabul edilmediği belirtildi.

Türk ve İngiliz vatandaşlığı bulunan Nadir'in, mahkemenin verdiği 10 yıllık cezanın üzerine 6 yıl daha hapiste kalmamak için yatırımcılara 5 milyon sterlin tazminat ödediğini aktaran Times, Adalet Bakanlığı'nın bu kararının 71 yaşındaki Nadir için "ağır bir darbe" olduğu yorumunu yaptı.

Haberde, Nadir'in 1980'lerde şu anda iktidarda bulunan koalisyon hükümetinin büyük ortağı Muhafazakar Parti'ye 400 bin sterlinden fazla bağışta bulunduğu, 17 yıl KKTC'de yaşadıktan sonra 2010'da yeniden Londra'ya döndüğü hatırlatıldı.

Asil Nadir, İngiltere'de 7 ay süren davanın ardından geçen yıl Ağustos ayında 1980'lerde sahibi olduğu Polly Peck şirketinden zimmetine 28,6 milyon sterlin geçirmekten suçlu bulunmuş ve 10 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. Nadir, dokuz aydır Londra'nın güneyindeki Belmarsh hapishanesinde tutuluyor.

(AA)

Bu haber toplam 2146 defa okunmuştur