1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Gözler Başsavcılık’ta!
Gözler Başsavcılık’ta!

Gözler Başsavcılık’ta!

Geçitkale’de 2011 yılında meydana geldiği söylenen “mezarlık açma iddiası”yla ilgili Bakanlar Kurulu Emirname yaptı, Merkez Kaymakamlığı ilgili yazıyı Başsavcılığa iletti…

A+A-

Meltem SONAY

Bakanlar Kurulu’nun, Kamu Sağlığı (Defin ve Mezardan Çıkarma) Yasası’nın verdiği yetkiyle, Geçitkale Mezarlığı’ndaki Mezarın Açılması ve Tekrar Defnedilmesine ilişkin Emirname’yi yayınlamasının ardından gözler Başsavcılığa çevrildi.

Emirnameye göre, savcılık, polis, belediye yetkilileri, mezarlık sorumluları, sağlık ekibi ve bir din adamı nezaretinde mezar açılacak.

Emirnamenin, 13 Ağustos 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından Merkez Kaymakamı Salih Gökpınar, Emirname’nin Başsavcılığa iletildiğini açıklamıştı.

Gökpınar: “Başsavcılığa ilettik, adli bir konu…”
Merkez Kaymakamı Salih Gökpınar, Emirname’nin Başsavcılığa iletildiğini, adli bir konu olduğu için de Başsavcılık kontrolünde yürütüleceğini belirtti.

Emirnamenin işaret ettiği şekilde gerekli taraflarla iletişimin sağlanıp organizasyonun Başsavcılık tarafından yapılacağını kaydeden Merkez Kaymakamı Gökpınar, kaymakamlığın da istenmesi halinde yardımcı olabileceğini ifade etti.

Başsavcı Yardımcısı Muavini Atakara: “Yazı geldi, organizasyon yapılacak”
Başsavcı Yardımcısı Muavini Mahmut Atakara, İçişleri Bakanlığı’ndan ‘Geçitkale Mezarlığı’ndaki Mezarın Açılması ve Tekrar Defnedilmesine ilişkin Emirname’yle ilgili yazının Başsavcılığa iletildiğini ve mezarın açılması için gerekli organizasyonun yapılacağını kaydetti.

Emirname’nin savcılık, polis, belediye yetkilileri, mezarlık sorumluları, sağlık ekibi ve bir din adamı nezaretinde mezarın açılmasını işaret ettiğine değinen Atakara, İçişleri Bakanlığı ile de görüşüleceğini ve tarih tespitinin de yapılacağını belirtti.

İddia neydi?

‘Başkan Buhara mezar açtırdı’ iddiası
Geçitkale Belediye Başkanı Kıvanç Buhara’nın, o dönemde “Diş Hekimliği” eğitimi gören oğlu için, belediye işçisi üç kişiye, bir mezar açtırıp mezardan kafatası aldığının iddia edilmişti. 2011 yılında yaşandığı söylenen olayı yaşayan görgü tanıkları konuşmuş polis konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı. 

Mezarı alarak kafatasını aldığını iddia eden belediye işçilerinden Sonuç Kunna, gazetemize ulaşarak, yaşananları sindiremediğini ve olayı tüm kamuoyu ile paylaşmak istediğini belirtmiş ve yaşadıklarını paylaşmıştı.

“Kafatasını kendi elimle Kıvanç Buhara’ya verdim” diyen Kunna’nın ürperten iddiaları kamuoyunda şok etkisi yaratmıştı. 
Olayın basına yansımasının ardından ise mezarda yatan kişinin ailesi de bir açıklamada bulunarak, gerekenin yapılmasını ve olayla ilgili suçluların derhal yargıya taşınması talebinde bulunmuştu.

Mezar açılacak… İnceleme ve tespit…
Emirname, Geçitkale Mezarlığı’ndaki mezarın belediye çalışanları tarafından, mezarlıkta bulunan ve kime ait olduğu tespit edilemeyen bir mezarı, dozer ile açtıktan sonra, mezardaki insan iskeletinin kafatasının alınmış olduğuna dair yapılan şikayetin incelenmesi ve tespit yapılması için mezarın açılması ve yeniden defin işlemlerine ilişkin kuralları düzenlemek amacıyla hazırlandı.

Bu haber toplam 1434 defa okunmuştur