1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. GÖREV SİBEL SİBER'İN
GÖREV SİBEL SİBERİN

GÖREV SİBEL SİBER'İN

Parti başkanlarının toplantı sonrası basına yaptığı açıklamada, isim üzerinde uzlaştıklarını kaydettiler.

A+A-

CTP-BG, DP-UG ve TDP, seçim hükümetinde Başbakan olarak görev yapacak ismi CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Dr. Sibel Siber olarak belirledi.
Partiler bu konuda aldığı ortak kararı Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na sundu. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Eroğlu’nun,  Sibel Siber ile saat 15.00’te görüşerek hükümet kurma görevini verecek.
Cumhuriyet Meclisi’nde yaklaşık 3 saat süren ortak toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından randevu verilerek kabul edilen parti başkanları, Eroğlu ile yaptıkları görüşmenin ardından Başbakanlık için ortak belirlenen ismi basın ile de paylaştı.

ÇAKICI: “DEVRİK BAŞBAKAN ANKARA YOLUNDA... ÇOK GARİP”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın verdiği bilgiye göre, partiler henüz bakanlıkları paylaşmadılar, ancak bakanlık sayıları üzerinde 4-3-3 olarak bir anlaşmaya vardılar.
TDP olarak Gazimağusa milletvekili Hüseyin Angolemli’yi önerdiklerini ancak Sibel Siber üzerinde mutabık kaldıklarını ifade eden Çakıcı, “Devrik Başbakan” olarak nitelediği UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük’ün Ankara’ya gitmesini ise “çok garip” olarak değerlendirdi.
Çakıcı, müdahaleden korkmadıklarını çünkü alışkın olduklarını ifade ederek, bakanlık için gerekli değerlendirmeleri partide yapacaklarını ve seçim hükümetini en kısa sürede kuracaklarını kaydetti.

DENKTAŞ: “3 KADIN MİLLETVEKİLİMİZ ARASINDAN SİBER’DE KARAR KILDIK”

DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş da, üç kadın milletvekili üzerinde karar verilmesi için çalıştıklarını ve Sibel Siber üzerinde karar kıldıklarını ifade ederek, yeni kabinenin perşembe günü sunulacağını düşündüklerini söyledi.
Denktaş, yeni hükümetin teknokrat olacağını, icraatta bulunamayacağını ancak devlette çalışan üst düzey yetkililerin eski hükümetin eski bakanına çalışmasını engelleyebileceğini veya görev başında kontrol altında tutabileceğine işaret ederek, geçiş hükümetinde bakanlık görevi alacak isimlere partilerin karar vereceğini kaydetti.

YORGANCIOĞLU: “HÜKÜMETİ EN ERKEN ZAMANDA DEVRALACAĞIZ”

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, bugün yapılan toplantıda belirledikleri Sibel Siber ismini Cumhurbaşkanı Eroğlu’na sunduklarını ifade ederek, görevin artık Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından Siber’e verileceğini belirtti.
Yorgancıoğlu, hükümeti erken bir zamanda devir alacaklarını ifade ederek, ülkeyi seçimlere sağ salim taşımak için üzerlerine düşeni yerine getireceklerini söyledi.
Bakanlıklar için henüz isimler belirlemediklerini ifade eden Yorgancıoğlu, partilerin kendi içinde değerlendirmeler yapacağını ardından isimler belirleyeceğini kaydetti.
Basın mensuplarının “Başbakan olarak belirlenen isim iki gündür bu haberi takip eden basın mensuplarına açıklanmamasına rağmen bazı kanallara verildi ve Başbakan adayı şu an bir kanalda açıklama yapıyor” eleştirileri üzerine Yorgancıoğlu, “Ben henüz resmi olarak kendisine bildirim yapmadım” cevabını verdi.

***

CTP-BG, DP-UG ve TDP, erken seçime kadar kurulacak seçim hükümeti üzerinde yaptığı çalışma toplantısını tamamladı ve uzlaşıya vardı.
Partiler, Başbakan için üzerinde uzlaştığı ismi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na sunmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gitti.
Cumhuriyet Meclisi’nde saat 09.30’da başlayan ve 12.30 sıralarında tamamlanan toplantıya, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve partilerin yetkilileri katıldı.
Toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan parti başkanları, uzun süren toplantıda uzlaşıya vardıklarını ve Başbakanlık için bir isim üzerinde mutabak sağladıklarını söyledi.
Yorgancıoğlu, Başbakanlık için mutabakata varılan ismi, ilk önce Cumhurbaşkanı’na sonra da basına açıklayacaklarını söyledi.
Toplantıda, seçime kadar kurulacak yeni hükümetin neler yapacağını görüştüklerini, bakanlar konusunda prensip anlaşmasına vardıklarını söyleyen Yorgancıoğlu, bu kişilerin fiilen devlette görev yapmayan milletvekili adayı olmayacak kişilerden seçildiğini belirtti.
Serdar Denktaş da, siyasi çevrelerde bu 3 partinin anlaşamayacağı da düşünüldüğü, fakat ortak bir noktada buluştuklarını ve gerekli uzlaşıyı sağladıklarını kaydetti.
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, zor bir süreçten geçtiklerini, hükümeti düşürdüklerini ve dolayısıyla yeni seçim hükümetinin sorumluluğunun kendilerinde olduğunu belirterek, önemli olanın ülkeni sağ salim seçime götürmek olduğunu söyledi.
Çakıcı, yeni kurulacak hükümetin teknokrat bir hükümet olacağını da belirtti. (TAK)

 

Bu haber toplam 2903 defa okunmuştur