1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Girne’nin önlenemez düşüşü
Girne’nin önlenemez düşüşü

Girne’nin önlenemez düşüşü

Üç sezon öncesine kadar ülke futbolunun en üst liginde 6 tane Girne takımı mücadele ederken, yeni sezonda Girne’den sadece Doğan Türk Birliği Süper Lig’de yer alacak

A+A-

YENİDÜZEN Spor Servisi

Ülkemiz futbol liglerinde bir sezon daha geride kalırken, şampiyon olan ekipler ve bulunduğu liglere veda eden ekipler belli oldu. Süper Lig’de üç sezon öncesine kadar 14 takımlı ligde 6 takım ile mücadele eden Girne bölgesi, 2013 – 2014 sezonunda 1 takım ile temsil edilecek.

“Girne Kalesi” düştü
Girne takımlarının geride bırakılan üç sezonda lige veda etmesi ile adeta Süper Lig’in “Girne Kalesi” düşmüş durumda. 2009 – 2010 futbol sezonunda Doğan Türk Birliği, Lapta, Tatlısu, Türk Ocağı, Ozanköy ve Esentepe’nin yer aldığı eski adı ile Birinci Lig, şimdiki adı ile Süper Lig’de Girne’yi yeni sezonda sadece Doğan Türk Birliği temsil edecek.

2009 – 10 sezonunda 6 takım
Doğan Türk Birliği’nin şampiyon olarak tamamladığı 2009 – 2010 sezonunda Esentepe ligden direk düşerken Türk Ocağı play out maçları sonunda lige veda etti. Aynı sezon bir alt ligden Düzkaya şampiyon olarak bir üst lige terfi ederken, Alsancak Yeşilova play off maçları ile Süper Lig’e çıkan diğer Girne ekibi oldu.
2010 – 2011 sezonunda yine 6 Girne takımının mücadele ettiği Süper Lig’de Küçük Kaymaklı şampiyon olurken, Ozanköy ligden direk düştü, Alsancak Yeşilova ise play out maçları ile lige veda etti. Bir alt ligden Türk Ocağı play off maçları ile lige terfi eden tek Girne takımı oldu.

2011 – 2012 sezonunda 5 takım
2011 – 2012 futbol sezonunda Girne bölgesi Süper Lig’de 5 takım ile temsil edilirken, Tatlısu Süper Lig’ten direk düştü, Düzkaya ise play out maçları ile Süper Lig’e veda etti. Birinci Lig’den Süper Lig’e çıkan Girne takımı olmadı.

Yeni sezonda sadece Doğan
2012 – 2013 futbol sezonunda Girne bölgesi 3 takım ile Süper Lig’de yer aldı. Türk Ocağı ligden direk olarak düşerken, Lapta play out maçları ile Süper Lig’e veda etti. Birinci Lig’den herhangi bir Girne takımının Süper Lig’e çıkamaması sonrası yeni sezon öncesi Süper Lig’de Girne’den sadece Doğan Türk Birliği ülkenin en üst liginde kaldı.

Bu haber toplam 1233 defa okunmuştur