GENÇLERDEN MEKTUP BMDE

GENÇLERDEN MEKTUP BM'DE

Bazı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi partilerin gençlik kollarının, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a New York’ta yer alacak üçlü görüşmede “etkili inisiyatif” alması çağrısında bulunduğu mektup, bugün ara bölg

A+A-

 

 

Bazı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi partilerin gençlik kollarının, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a New York’ta yer alacak üçlü görüşmede “etkili inisiyatif” alması çağrısında bulunduğu mektup, bugün ara bölgedeki Ledra Palace Oteli önünde BM yetkilisine verildi.

KKTC’den Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gençlik Kolları, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik Kolları, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Gençlik Kolları, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Gençlik Kolları; Güney Kıbrıs’tan ise EDON, EDEK Gençlik, Birleşik Demokratlar Gençlik ve Genç Yeşiller imzalı mektup BM Genel Sekreteri’ne iletilmek üzere Kıbrıs’taki BM Barış Gücü (UNFICYP) yetkilisine verildi.

EDON

Mektubun Ban’a iletilmek üzere BM yetkilinse verilmesinden sonra, EDON Organizasyon Sekreteri Konstantinos Stillianu yaptığı açıklamada, mektubun farklı görüşlere sahip örgütlerin gerekli niyet ortaya konduğu takdirde ortak bir görüşün bulunabileceğini gösterdiğini kaydetti.

Stillianu, New York zirvesinin, mektupta belirtilen koşullarda bir çözümü zorlamanın zamanı olduğunu ifade etti.

CTP GENÇLİK ÖRGÜTÜ

CTP Gençlik Örgütü Genel Başkanı Haşim Kiracıoğlu ise; iki toplumlu, iki bölgeli siyasi eşitlik temelinde federal bir çözümün Kıbrıs’ın geleceği için çok önemli olduğunu, New York zirvesinin bir son olmayacağını, adada bir çözüme varılması için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

BKP GENÇLİK ÖRGÜTÜ

BKP Gençlik Örgütü Başkanı Kemal Gülercan da, adada birlikte yaşama görüşünü savunan gençlik örgütleri olarak bulunacak çözümün dış ülkelerin çıkarına değil Kıbrıs insanının çıkarına olması gerektiğini vurguladı.

BİRLEŞİK DEMOKRATLAR GENÇLİK

Birleşik Demokratlar Gençlik Başkan Vekili Pitros Haralambus da, BM Genel Sekreteri’ne gönderilen mektubun adanın her iki kesimindeki gençlik örgütlerinin çözüm istencini gösterdiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1045 defa okunmuştur