1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. KTAMS, Lefkoşa Motorlu Araçlar Birimi’nde greve gidiyor
Futbolla, Kıbrısı birleştirmek istiyoruz

"Futbolla, Kıbrıs'ı birleştirmek istiyoruz"

FIFA Başkanı ve Uluslararası Humanistler Ligi Fahri Elçisi Blatter, "Futbolla İsrail ile Filistin’i, Kıbrıs’ı birleştirmek istiyoruz" ifadesinde bulundu.

A+A-

FIFA Başkanı ve Uluslararası Humanistler Ligi Fahri Elçisi Blatter, spor aracılığıyla ülkedeki barış ve istikrara sağladıkları katkıları nedeniyle Bosna Hersek Futbol Federasyonu Başkanı Elmedin Begic, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Safet Susic ve takım kaptanı Emir Spahic’e "Juan Antonio Samaranch Altın Plaketi" takdim etmek için geldiği Saraybosna’da AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
Blatter, futbolla dünyayı birleştirmek istediklerini vurgulayarak, "Futbolla İsrail ile Filistin’i, Kıbrıs’ı birleştirmek istiyoruz. Kosova’nın futbol müsabakaları yapabilmesine yol açmak istiyoruz. Futbol dünyanın her köşesinde oynandığı için çok mutluyum" ifadelerini kullandı.

Platini’nin FIFA Başkanlığı’na aday olacağı iddiaları
UEFA Başkanı Michel Platini’nin önümüzdeki dönemde FIFA Başkanlığı’na aday olacağı yönündeki iddialarla ilgili bir soruya ise Blatter, "Kendisiyle görüşeceğim. Bu soruyu kendisine soracağım, çünkü bu soruyu kendisi yanıtlamalı" diye cevap verdi.
Blatter; Brezilya, Japonya ve Arjantin gibi ülke milli takımlarının önümüzdeki dönemde Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yer alacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, "Bildiğim kadarıyla UEFA İcra Komitesi bu olasılığı reddetti. UEFA, 209 üyesi olan FIFA’dan daha zengin olduğunu savunuyor" diye konuştu.

Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası
FIFA Başkanı Blatter, 2022 yılında Katar’ın ev sahipliğinde yapılacak Dünya Kupası’nın kış aylarında oynanması yönündeki taleplere de değindi.
Blatter, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu şampiyona 9 yıl sonra düzenlenecek. Şampiyonanın kış aylarında oynanması için çaba gösteriyoruz. Bununla ilgili daha geniş kapsamlı bilgiye yılsonuna kadar ulaşacağız. Hristiyan inancında bu dönem Noel Bayramı’na denk geliyor. Bu zaman hediyeleşme zamanıdır. Belki de Dünya Kupası’nda hediyeleşme fırsatı buluruz."

"Bosna Hersek’in desteğini asla unutmayacağım"
Bosna Hersek’in kendisinde önemli ve ayrı bir yere sahip olduğunu kaydeden Blatter, "1998 yılında Saraybosna’ya geldiğimde, Bosna Hersek Futbol Federasyonu yetkilileri FIFA Başkanlığı yarışında beni destekleyeceğini söylemişti. Bu desteği asla unutmayacağım" diye konuştu.
FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter ayrıca, futbolun, dünyanın birçok istikrarsız ve savaş bölgesinde de oynandığını hatırlatarak, "Irak, Afganistan, Filistin, İsrail ve Suriye’de futbol oynanıyor. İslam dünyasında da kadınlar futbol oynuyor. Bu daha önce böyle değildi" diyerek sözlerini tamamladı.
AA

Bu haber toplam 1652 defa okunmuştur
Etiketler : , ,