Fazla kötü, az iyi

Fazla kötü, az iyi

İyi olmayan haberlerin arasında bir de iyi haber olması için epeyce zorlanırız bazen… Bugün de bu köşe yazısında birkaç iyi olmayan haber ve bir de iyi haber var. *** Kıbrıs müzakere süreci yine tıkandı… Rum tarafındaki özellikle askeri üste

A+A-

 

 

İyi olmayan haberlerin arasında bir de iyi haber olması için epeyce zorlanırız bazen… Bugün de bu köşe yazısında birkaç iyi olmayan haber ve bir de iyi haber var.

***

Kıbrıs müzakere süreci yine tıkandı… Rum tarafındaki özellikle askeri üste meydana gelen patlamayla birlikte elektrik santralinin de devreden çıkmasıyla ortaya çıkan hem ekonomik hem de siyasi kriz Kıbrıs müzakere sürecinin kesintiye uğramasına neden oldu. 15 günlük bir ara verildi ama devam edip etmeyeceği belli değil. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un ekim olarak daha önce iki lidere işaret ettiği tarihte Ban’a sunulacak bir metin olur mu, bu durumda o da belirsiz kalmış oldu. Zaten iki toplum çok da umutlu değildi. Rum tarafı (genelleme yapmadan) her zaman olduğu gibi yine pek ilgili değil gibiydi ama en azından bir ara kuzeyde bir “pır” dediyse yürekler, o da yine ortadan kalktı.

***

Son günlerde Gemikonağı’nda yapılması planlanan petrol dolum tesisiyle o bölgeye ilgi arttı. Biliyorsunuz o bölgede zaten çevre kirliliği yaratan, insan ve tüm canlıların sağlığını tehlikeye atan CMC var. Yıllardır CMC “temizlendi, temizleniyor” denmesine rağmen hâlâ yeraltından sızan zehirli atıklar denizin rengini değiştirmeye devam ediyor. O bölgede tarım da yapılıyor. Belki de sebze pazarımıza giren ve evimize de girmiş olan sebzenin bir kısmı oradan geliyor. Zehirli atıkların o bölgede yetiştirilen yeşilliğe toprak altı sızıntılar nedeniyle geçmesi çok mümkün. Bölgede kanser vakalarının çokluğu ise herkesin bilgisinde… Şimdi ise bu zehre artı olarak bir petrol dolum tesisi üstelik de o bölgede düşünülmüş! İkinci bir tehlike ortada dururken tesisin yapılması düşünülen bölge, bir yarımada şeklinde bulunan ve özellikle okaliptüs ağaçlarıyla kaplı bir alan… Kesilmeleri karşısında “zaten suyu çekiyorlar” deniyor ama o ağaçların başka bir amacı daha var, o da bulundukları toprağı tutarak erozyona engel oluyorlar. Yani o ağaçların orada bulunma nedeni aslında o kumul toprağı orada tutmak. O ağaçların da oradan gitmesi başka bir tehlikeyi daha ortaya çıkaracak. Bunun da dikkate alınması gerek.

***

Ve bir beyaz kimliktir, yeşil kimliktir gidiyor… Dün eski bakan Türkay Tokel Yenidüzen’e açıkladı… Daha önce de dillendirilmişti ama bu kez eski bakanın ağzından bir kez daha söylendi; Bakanlığım döneminde kayıt dışına düşmüş insanların kayıt altına alınması için buna benzer bir af çıkartmıştık. Affın ilan edildiği günlerde çok iyi hatırlıyorum, “İkinci bir af çıkmayacak herkes tedbirini alsın” demiştim. Şimdi beyaz -yeşil kimlikle birlikte bir af daha geliyor. Her ne kadar “kaçak” varsa başvuruları halinde hepsi yasallaşmış olacak. Bu düzenlemenin bir diğer handikabı da artık otomatik olarak vatandaşlık alınacak olması gibi bulgular var. Zaten bu düzenleme UBP’nin kendi içinde bile tartışmalıyken, sindirilmemiş iken toplumun geneline bunu kabul ettirmek oldukça zor olacak gibi…

***

Haber yaparken, yorum yazarken hep kötü gelişmeler, kazalar, adi suçlar, gidişattan dolayı karamsar yazılar geniş bir yer tutuyor doğal olarak… Ama güzel olaylar da var. Geçtiğimiz ay Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin ardından bu ay da Girne 1. Kültür Sanat Festivali gibi güzel ve farklı etkinlikler de var. İşte bunlar sizi o kötümser havadan kurtaracak, ertesi güne daha umutlu, daha zinde başlatacak etkinlikler. Bu çok da güzel olmayan hem ekonomik, hem sosyal, hem de siyasi gidişata göğüs germek için biraz da eğlenelim.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 829 defa okunmuştur