1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Euro’yu Lira’ya döndürmediler"
Euro’yu Lira’ya döndürmediler

"Euro’yu Lira’ya döndürmediler"

Fileleftheros haberi “Lira’da Tökezlediler... Euro’yu Lira’ya Döndürmediler... AKEL’in İtirazı Anastasiadis-Andros Zıtlaşmasına Neden Oldu” başlığıyla manşete çekti.

A+A-

Kıbrıslı Rum Başkan Nikos Anastasiadis başkanlığında yapılan dünkü Kıbrıs Rum Ulusal Konsey toplantısında görüş birlikleri, anlaşmazlıklar, gerilimler ve çatışmalar cereyan ettiği; toplantının sonuna doğru da, yapılacak ortak açıklamanın içeriği konusunda Anastasiadis ile AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu arasında şiddetli kavga yaşandığı haber verildi.

Fileleftheros haberi “Lira’da Tökezlediler... Euro’yu Lira’ya Döndürmediler... AKEL’in İtirazı Anastasiadis-Andros Zıtlaşmasına Neden Oldu” başlığıyla manşete çekti.
Habere göre AKEL’in Euro’dan çıkış Lira’ya dönüş incelemesi üzerinde durulan toplantıda Ekologlar dışındaki partiler; memorandumdan kurtulma konusunda AKEL’le hemfikirdi ancak bunun; Euro bölgesinde kalınarak gerçekleştirileceği görüşündeydi. Anastasiadis hükümeti ise memorandumdan kurtulmanın, onu inançla uygulayarak olacağı görüşünde.

TOPLANTIYA, ANDROS KİPRİANU’NUN NİKOS ANASTASİADİS VE YORGOS VASİLİU İLE KAVGALARI DAMGASINI VURDU
,

Konsey tarafından yapılacak ortak açıklamanın oluşturulması sırasında, metinde “çoğunluk Euro’da kalınmasını destekliyor” ifadesinin kullanılması konusunda Anastasiadis ile Kiprianu arasında kavga yaşandı. Anastasiadis, uzlaşı ortamı sağlansın diye “Memorandumu ve Troyka’yı kimin getirdiğinin” metinde belirtilmediğini vurgulaması üzerine Kiprianu sürtüşme yaratacak konular açtı (gazete bu detayları vermedi).
Nihayetinde, Kıbrıslı Rum siyasi partilerinin memorandumdan kurtulmayı desteklediği ancak çoğunluğunun memorandumdan Euro Bölgesi içerisinde kalınarak kurtulabilineceği inancında olduğu ifadesinin benimsendiğini yazan gazete Kıbrıslı Rum eski başkanlarından Yorgos Vasiliu’nun AKEL’in Euro’dan çıkış önerisinin bulunduğu çalışmayı, AB düşmanı profesörlere yaptırdığı eleştirisi üzerine Kiprianu’nun Vasiliu ile de kavga ettiğini belirtti.
Habere göre, Anastasiadis Konsey’e, İsrail’e yaptığı ziyaret hakkında da bilgi verdi ve bu ziyareti sırasında enerji ve enerji güvenliği konularının ele alındığını, İsrailli şirketlerden (Delek) doğal gaz sıvılaştırma terminali inşaatına ilgi olduğunu belirtti. İsraillilerin, Türkiye ile görüşmelerinin Güney Kıbrıs’la ilişkilerini etkilemediği teyidinde bulunduklarını da anlattı.

Politis manşet haberini “Ulusal Konsey Euro Kemerini Sıktı... Euro’dan Çıkış Konusunda AKEL Tek Başına Kaldı... Gerilim ve Çatışmalar Dün De Eksik Olmadı” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Gazete dünkü Konsey toplantısında Güney Kıbrıs’ın Euro’dan çıkışı tartışmalarına son noktanın konulduğunu, AKEL’in ortak para biriminden çıkış önerisinin dünkü toplantıda neredeyse tek konu olduğunu ve diğer siyasi partilerin öneriye itiraz ettiklerini yazdı, Kiprianu’nun Anastasiadis ve Vasiliu ile kavga ettiğini ekledi.

Alithia da haberi manşetten “AKEL’in Önerisi Ulusal Konsey Tarafından Reddedildi... İncelemeye Son... Ülke Savaşını Euro İçinde Verecek” başlığıyla aktardı. AKEL’in Euro’dan çıkış önerisinin dünkü toplantıda bir kenara bırakıldığını, DİSİ, DİKO, EDEK ve EURO.KO’nun; Güney Kıbrıs’ın memorandum sınavından başarıyla geçmesi gerektiği görüşünde birleştiğini yazdı.

Gazeteye göre Konsey toplantısını yapıcı diye niteleyen Kıbrıslı Rum Sözcüsü Hristos Stilianidis “Memorandumun doğru uygulanması, para finans merkezi olarak bize daha çok siyasi itibar ve prestij sağlayacak” ifadesini kullandı.
(tak)

Bu haber toplam 1849 defa okunmuştur